Naftna industrija Srbije (NIS) saglasna je sa potpredsednikom Vlade Srbije Božidarom Đelićem da je po pitanju akcizne politike na naftne derivate potrebno naći balans koji neće diskriminisati ni uvoznike, ni srpske rafinerije koje još nisu u stanju da proizvode sve proizvode evrokvaliteta, saopšteno iz NIS-a.
“U potpunosti smo saglasni sa potpredsednikom Vlade Srbije za evropske integracije Božidarom Đelićem da je potrebno naći balans koji neće diskriminisati niti uvoznike, niti srpske rafinerije koje zbog istorijskog ograničenja još uvek nisu u stanju da proizvode sve proizvode evro kvaliteta”, ističu u NIS-u.
Đelić je ranije izjavio Tanjugu da će 22. marta u Briselu na zajedničkoj sednici predstavnika Evropske komisije (EK) i Vlade Srbije biti pronađeno rešenje za dvojne akcize koje su u Srbiji uvedene na naftne derivate krajem prošle godine.
“U danima koji dolaze radićemo sa našim evropskim partnerima da bismo pronašli zajedničko prihvatljivo rešenje”, rekao je Đelić.
Šef delegacije Evropske komisije u Beogradu Vensan Dežer saopštio je juče da je Srbija uvođenjem dvojnih akciza na naftne derivate prekršila Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (S S P) EU i da će od Vlade Srbije biti zatraženo da izmeni te mere.
Ministarka finansija Diana Dragutinović je sredinom januara ove godine, zbog usvajanja odredbe o primeni različitih akciza na naftne derivate u zakonskom rešenju, koje je stupilo na snagu 1. januara, zatražila od delegacije EK u Beogradu zvanični stav o tome da li su izmene Zakona o akcizama, posebno deo o naftnim derivatima, u suprotnosti sa direktivama EU i S S P.
U pismu šefu delegacije EK u Beogradu Vensanu Dežeru, Dragutinovićeva je između ostalog podsetila da “direktiva EU ne zabranjuje uspostavljanje različitog iznosa akciza za različite tipove benzinskih i dizel goriva”.
Ona je istakla da smatra “da je Zakon o izmenama Zakona o akcizama, koji je usvojen 29. decembra, u potpunosti usklađen sa važećim direktivama EU i navela da je “akcizna politika na snazi u više zemalja EU – u Austriji, Belgiji, Luksemburgu, Holandiji, Nemačkoj, Španiji, Francuskoj i Švedskoj”.
Izvor Tanjug.rs