Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

NIS je u regionalnoj ekspanziji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Zanimljivije od same kupovine ćerki firmi OMV-a u BiH jeste činjenica da je jedan od sadašnjih direktora u NIS-u, Austrijanac Volfgang Rutenštrofer, bio izvršni direktor celog OMV-a.

Kompanija NIS postala je vlasnik 100 odsto kompanije „OMV BH d.o.o.“, koja je sa 28 benzinskih stanica jedna od najjačih prodajnih mreža goriva u Bosni i Hercegovini.

Imajući u vidu strategiju regionalnog razvoja NIS-a, kupovina OMV-ovih benzinskih stanica u BiH ne čudi. To je samo korak u realizaciji strategije dugoročnog razvoja maloprodajne mreže NIS-a u regionu.

Širenje kompanije u zemljama Balkana jedan je od prioriteta NIS-a u narednom periodu. Poslovnim planom za 2013. predviđeno je da NIS na kraju godine u Bugarskoj, Rumuniji i BiH ima najmanje 100 benzinskih stanica. U okviru regionalne strategije razvoja NIS-a, upravo je tržište BiH identifikovano kao jedno od prioritetnih za kompaniju, pored tržišta Bugarske i Rumunije. Prema saznanjima „Aktera“, u narednom periodu nije isključena ni kupovina biznisa OMV-a u Srbiji, čime bi NIS dodatno ojačao svoj tržišni udeo u našoj zemlji.

Preuzimanje maloprodajne mreže „OMV BH d.o.o“ Naftnoj industriji Srbije (NIS) omogućava između ostalog obezbeđivanje inostranog kanala prodaje motornih goriva Evro 5 kvaliteta, proizvedenih u nedavno rekonstruisanoj i modernizovanoj rafineriji NIS-a u Pančevu.

„Kupovina kompanije ’OMV BH’ obezbediće NIS-u po prvi put i mesto među top tri najjače maloprodajne mreže na tržištu van Srbije“, s ponosom ističe Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a. Sa 332 benzinske stanice, šest auto-punilišta za auto-gas i šest prodavnica boca, NIS ima najveću prodajnu mrežu u Srbiji.

Potpisani ugovori između NIS-a i „OMV BH d.o.o.“ o kupovini biće pravno realizovani nakon odobrenja nadležne institucije za zaštitu konkurencije.

Kako „Akter“ saznaje, kada je raspisan tender za prodaju „OMV BH“ ponudu je pored NIS-a dao i „Gaspromnjeft“, odnosno naftna kompanija ruskog energetskog giganta „Gasproma“. Nema sumnje da su srpski NIS i ruski „Gaspromnjeft“, kompanije iz velike „Gaspromove“ porodice, saradnjom i mudrim poslovnim potezom eliminisale ostale zainteresovane kupce.

Činjenica je da NIS igra važnu regionalnu ulogu u realizaciji strateških interesa ruskih kompanija, pre svih „Gaspromnjefta“ i „Gasproma“.

NIS je u tom smislu i u izvesnoj prednosti, bar kada je kupovina ćerki firmi OMV-a i poslovanja te austrijske kompanije u regionu u pitanju, budući da je jedan od članova borda direktora NIS-a do prošle godine bio generalni, upravo izvršni, direktor austrijskog OMV-a, čije kompanije su na meti NIS-ovog preuzimanja.

Zanimljivije od same kupovine ćerki firmi OMV-a, i bez sumnje još jednog poslovnog uspeha NIS-a, jeste činjenica da je jedan od sadašnjih direktora u NIS-u Volfgang Rutenštorfer više od 30 godina radio u OMV-u, a od 2002. godine bio je izvršni direktor austrijske kompanije, najveće energetske kompanije u Centralnoj Evropi.

Krajem marta prošle godine Rutenštorfer je penzionisan, što je, kako „Akter“ saznaje, bio zapravo epilog afere u koju je bio umešan.

Šezdesetogodišnjem Rutenštorferu, naime, suđeno je u Beču januara prošle godine, a pretila mu je i zatvorska kazna do tri godine prema krivičnom zakonu Austrije, zbog optužbi da je koristio insajderske informacije kako bi kupio akcije sopstvenog preduzeća nedelju dana pre velike prodaje.

Nikada nije negirao da je akcije zaista kupovao, ali je poricao da je to činio kršeći pravila. Tokom suđenja tvrdio je da je akcije kupovao u skladu sa svim pravilima. Sud ga je oslobodio optužbi, ali je reputacija OMV-a zbog celog slučaja bila ozbiljno ugrožena.

Rutenštorfer je 23. marta 2009. godine kupio 26,500 akcija OMV-a u vrednosti od 620.000 evra samo sedam dana pre objavljivanja prodaje 21,2 odsto udela bečkog OMV-a u kompaniji MOL. Nedelju dana kasnije udeo OMV-a u mađarskom MOL-u prodat je ruskoj kompaniji „Surgutnaftagas“ za 1,4 milijarde evra.

Uz činjenicu da NIS u svom kadrovskom sastavu ima vešte akvizitere kompanija, a uz to i takvog pojedinca koji je upravljao celim OMV-om, ne čudi uspešnost NIS-a u pogledu preuzimanja OMV biznisa u ovom regionu. Kako „Akter“ saznaje, u tim aktivnostima posebnu ulogu ima upravo Volfgang Rutenštorfer.

Austrijska kompanija OMV namerava da proda i „OMV Hrvatska“ u kojoj kontroliše 13 odsto tržišta. Imajući u vidu raniju izjavu generalnog direktora NIS-a Kirila Kravčenka da se analizira tržište Hrvatske, budući kupac mogao bi biti upravo NIS.

Izvor Akter

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Transnafta traži procenu za naftovod Srbija–Mađarska usred geopolitičkih promena

Transnafta je raspisala tender za usluge procene projekta naftovoda Srbija–Mađarska u okviru međunarodnih odnosa u Evropi. Dokumentacija za tender naglašava potrebu za sveobuhvatnom strateškom analizom fokusiranom na procenu nacionalnih rizika za Srbiju, ističući značaj jačanja energetske sigurnosti kroz diversifikaciju...

Rumunija: Evropska komisija odobrila državnu pomoć od 500 miliona evra za proizvodnju naprednih biogoriva

Evropska komisija (EK) odobrila je državnu pomoć Rumunije u iznosu od 500 miliona evra, koja je namenjena podršci investicijama u proizvodnju naprednih biogoriva. Ovaj program, koji se finansira kroz EU fond za modernizaciju, pružaće direktne subvencije kompanijama koje ulažu...

Rumunija: Rompetrol Rafinare investira 4 miliona dolara u poboljšanje efikasnosti rafinerije Petromidia

Rompetrol Rafinare, deo KMG International Grupe, poboljšava operativnu efikasnost u rafineriji Petromidia uz investiciju od 4 miliona dolara. Kompanija je završila projekat modernizacije CO kotla u jedinici za katalitičko kreking (FCC), prelazeći sa prirodne cirkulacije vode na prisilnu višekratnu...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!