Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

NIS i Austrijanci istrazuju gas u Madjarskoj

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Naftna industrija Srbije (NIS) i austrijska kompanija RAG potpisali su u Beču sporazum o istraživanju nafte i gasa u južnom delu Mađarske.

Cilj sporazuma, koji je potpisan u ponedeljak je da se udruže investicije i podele rizici u istraživanju i budućoj proizvodnji u oblasti Kiškunhalaš. Otvaranje prvih bušotina planira se u 2012. godini.

Glavni direktor RAG-a (Rohoel-Aufsuchungs Aktiengesellschaft) Markus Mitereger rekao je novinarima u hotelu Sofitel da ne može da se kaže koliko ima nafte i gasa u navedenoj oblasti i da će to moći da se kaže posle prvih probnih bušotina sledeće godine, ali da na osnovu iskustva može reći da u tom području ima naftnih i gasnih resursa.

“Impresionirani smo što vidimo da NIS godišnje u Srbiji proizvede 900.000 tona nafte godišnje. I bili bismo veoma srećni ako bi samo deo toga na duži rok proizveli u zajedničkom poduhvatu u Kiškunhalašu”, rekao je Mitereger.

Generalni direkotr NIS-a Kiril Kravčenko rekao je da je vrednost geoloških istraživanja oko 10 miliona evra koje će uložiti NIS u Mađarskoj, dok će u narednih pet do sedam godina dve kompanije zajedno uložiti sto miliona evra u ovaj projekat.

Kravčenko je rekao da se procenjuje da su šanse za pronalaženje nafte i gasa na jugu Mađarske 80 odsto.

“Bušenje počinjemo početkom sledeće godine. Ovo nalazište je veoma blizu srpske granice i ono je geološki povezano s regionom gde već proizvodimo naftu i gas. Zbog toga smo sigurni da ćemo u narednu godinu do dve naći dobre rezerve”, rekao je Kravčenko.

On je rekao da se NIS koncentriše na Panonski bazen i da pored Srbije ima projekte u Republici Srpskoj, Mađarskoj i Rumuniji.

“Naša je procena da će svi projekti biti uspešni i očekujemo uspeh u sledeće dve tri godine”, dodao je generalni direktor NIS-a.

Sporazum su potpisali Kravčenko i izvršni direktori RAG Mađarska Ernst Buršvajger i Karolj Varga.

RAG i NIS su zaključili sporazum o zajedničkom istraživanju i razvoju resursa nafte i gasa goriva, a licencu za istraživanje na površini od 2.255 kvadratnih kilometara ima mađarska podružnica RAG-a.

Operater proizvodnje biće RAG Mađarska, a troškovi istraživanja, ocenjivanja, razvoja i proizvodnje biće podeljeni u skladu s učešćem u potpisanom sporazumu.

Kompanija RAG bavi se istraživanjem i proizvodnjom u Austriji, Nemačkoj i Poljskoj, a pored istraživanja i proizvodnje ona je jedna od najvećih evropskih kompanija za podzemno skladištenje gasa.

Širom centralne Evrope skladišta tog preduzeća i njegovih partenra imaju kapcitet za pet milijardi kubnih metara gasa, što bi od 2014. trebalo da se poveća na šest milijardi.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa rastu usled geopolitičkih tenzija, dok CO₂ dozvole blago padaju

Tokom druge nedelje jula, Brent nafta na ICE tržištu za front month fjučers uglavnom je pratila rastući trend. Izuzetak je bio četvrtak, 10. jul, kada je cena zatvaranja pala za 2,2% u odnosu na prethodni dan, dostigavši najnižu cenu...

Evropa: Cene električne energije pale početkom jula usled povećane proizvodnje solarne energije, a očekuje se rast zbog smanjenog vetra i povećane potražnje

Tokom druge nedelje jula, prosečne cene električne energije su opale u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Izuzetak su tržište Velike Britanije N2EX i nordijsko tržište Nord Pool, gde su cene porasle za 9,9%, odnosno 67%....

Evropa: Potrošnja električne energije opada početkom jula usled nižih temperatura, prognoze za sredinu jula su pomešane

Tokom nedelje od 7. jula, potrošnja električne energije opala je na glavnim evropskim tržištima u odnosu na prethodnu nedelju, čime je prekinut rast koji je trajao šest uzastopnih nedelja. Italija je zabeležila najveći pad potrošnje od 12%. Ostala tržišta...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!