Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaNeiskorišćen veliki potencijal...

Neiskorišćen veliki potencijal u geotermalnim izvorima

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Srbija ima najviše geotermalnih izvora i bunara u Evropi u odnosu na broj stanovnika, ali taj potencijal nije iskorišćen, rečeno je 25. septembra na nemačko-srpskoj privrednoj konferenciji o geotermalnim izvorima u Beogradu. Srbija je bogata izvorima niže temperature koji se uglavnom koriste za grejanje. Preovlađuju bušotine do 100 metara dubine i retko se ide na dubinsku eksploataciju. Za razliku od Srbije Nemačka, koja je manje bogata u ovim obnovljivim izvorima energije od Srbije, intenzivno koristi geotermalne izvore, pa se i zgrada nemačkog parlamenta greje i hladi tim putem. Konferencija u Beogradu je bila prilika za predstavnike nemačkih i srpskih preduzeća da razmotre mogućnosti za saradnju, kao i da se nemački privrednici upoznaju sa prilikama u toj oblasti u Srbiji.

“Srbija u odnosu na broj stanovnika ima najviše geotermalnih pojava (izvora i bunara)”, rekao je na skupu profesor Geološko-rudarskog fakulteta u Beogradu Dejan Milenić i dodao da u Srbiji ima 238 izvora. Razlog za to je činjenica da se nalazi na području na kome je Zemljina kora vrlo tanka i magmatske aktivnosti izražene, rekao je on i dodao da je područje južno od Alpa, odnosno Balkan, bogato geotermalnim izvorima, a da Srbija zahvata centralnu zonu.

Međutim, taj potencijal je uglavnom neiskorišćen i postoji nesrazmera kada je reč o broju izvora u nekoj oblasti i njihove eksploatacije. Prema Milenićevim rečima, geotermalni izvori se najviše koriste na području Beograda i na severu i zapadu Srbije, a cilj je da se njihova upotreba poveća i u centralnoj Srbiji koja je bogata takvim izvorima.

Naveo je i da je Beograd vrlo bogat geotermalnim izvorima i da bi struja koja se u glavnom gradu Srbije utroši na grejanje mogla zameniti energijom iz tih izvora.

Milenić je rekao da su geotermalni izvori u Srbiji uglavnom niže temperature, odnosno do 100 stepeni Celzijusa, i da nisu regitrovani izvori srednje i visoke toplote, odnosno iznad 100 stepeni, ali da to ne znači da ih nema. Geotermalni izvori niže temeprature se uglavnom koriste za zagrevanje, rekao je on i dodao da u Srbiji nema kogenerativnih sistema za proizvodnu električne energije.
“Tržište u Srbiji u proteklih pet godina se sve više okreće toplotnim pumpama pošto su dostupniji hladniji izvori”, rekao je on i dodao da je konačno definisano da se vode ispod 30 stepeni Celzijusa koriste samo uz toplotne pume.

Naveo je i da su u Srbiji sprovedeni projekati u okviru kojih je uvedeno grejanje putem geotermalnih izvora u poslovnim i privatnim objektima ukupne površine 200.000 kvadratnih metara. U 99% slučajeva su korišćene pumpe, rekao je Milenić.
U Srbiji ima samo par bušotina na 1.000 metara dubine godišnje, a bušotina do 100 metara i više stotina, što otvara mogućnost nemačkim komapanijama da se uključe sa svojim iskustvom, tehnologijama i znanjem, rekao je Milenić.

Predstavnik Nemačkog saveznog udruženja za geotermiju, koje okuplja oko 800 preduzeća, Ekard Bišer (Eckehard Buscher) rekao je na skupu da je Nemačka manje bogata geotermalnim izvorima od Srbije, ali da ih vrlo intenzivno koristi.

U Nemačkoj je, prema njegovim rečima, realizovano 260.000 projekata i za dubinsku i površinsku eksploataciju, a geotermalna energija se koristi i za zagrevanje mostova i šina kako se ne bi ledili tokom zime. Naveo je i da se zgrada Bundestaga greje i hladi energijom iz geotermalnih izbora, kao i da u Nemačkoj ima puno geotermalnih elektrana koje se koriste i kao toplane.

Upotreba geotermalnih izvora u Nemačkoj ipak zaostaje za energijom vetra, ali se preduzimaju mere da se podstakne njihova upotreba, rekao je Janos Bihner (Janos Buchner), konsultant Izvozne inicijative za obnovljive izvore energije nemačkog Ministarstva ekonomije i tehnologije.

Udeo geotermalne energije u finalnoj potrošnji energije u Nemačkoj u 2011. godini bio je 0,5%, naveo je on.
Kora Tepfer (Toepfer) iz kancelarije Izvozne inicijative obnovljivih izvora energije nemačkog Ministarstva privrede i tehnologije rekla je da Srbija ima veliki potencijal u geotermalnoj energiji pre svega na severu zemlje.

Ona je dodala da će ta vrsta energenta biti sve privlačnija s obzirom na cene grejanja i struje i navela da je uloga kancelarije koju predstavlja da, između ostalog, pruži podršku nemačkim malim i srednjim preduzećima pri nastupu na stanim tržištima.

Ambiciozni planovi Nemačke na planu obnovljivih izvora

Janos Bihner je rekao da je udeo obnovljivih izvora energije u finalnoj potrošnji energije u 2011. bio u Nemačkoj 12,2%, a od toga najviše je korišćena biomasa (8,2%). Nemačaka teži tome da udeo obnovljivih izvora energije poveća u finalnoj potrošnji na 18% 2020. a na 45% u 2040.

Bihner je rekao i da udeo obnovljivih izvora energije u 2011. u električnoj energiji bio 20,1%, a grejanju 10,4%. Cilj Nemačke je da poveća udeo obnobljivih izvora energije u potrošnji struje na 35% do 2020, na 50% do 2030, na 65% do 2040. a na 80% do 2050.
“Mi se približavamo ovim ciljevima velikim koracima. Možda ćemo morati i da ih korigujemo naviše”, ocenio je on.

Bihner je rekao da obnovljivi izvori energije predstavljaju novu privrednu granu i otvaraju novi sektor na tržištu rada uz smanjenje uvoza fosilnih goriva. Prema njegovim rečima, u sektoru obnovljivih izvora energije u 2010. u Nemačkoj bilo je otvoreno 367.000 radnih mesta što predstavlja povećanje od oko 129% u odnosu na 2004.

Svest stanovnika Nemačke o obnovljivim izvorima energije je visoka, rekao je on i dodao da po anketama 80 do 90% Nemaca podržava korišćenje obnovljivih izvora energije.

Među izazovima sa kojima se najveća privreda Evrope suočava na tom planu on je izdvojio jeftiniju kinesku fotonaponsku industriju i pre svega izgradnju prenosne mreže koja bi povezala sever Nemačke, u kojoj se eksploatiše energija vetra, sa jugom zemlje.
Bihner je rekao i da je cilj Nemačke da smanji emisije gasova sa efetkom staklene bašte do 2020. za 40% u odnosu na nivo iz 1990. godina a do 2050. za 80%.

Izvor Elektroenergetika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Počinje javni uvid u projekat vetroelektrane Snaga Istoka

Detaljni regulativni plan (DRP) za vetroelektranu Snaga Istoka u opštini Bor, u istočnoj Srbiji, sada je dostupan na javni uvid, što predstavlja značajan korak ka realizaciji ovog projekta snage 300 MW. Investitor u projektu je lokalna kompanija Snaga Istoka,...

Crna Gora unapređuje ciljeve obnovljive energije novim sporazumima o MHE i usklađivanjem sa EU

Prema nedavnom izveštaju o projektima obnovljive energije u Crnoj Gori, zemlja trenutno ima 29 aktivnih koncesionih ugovora za izgradnju malih hidroelektrana (MHE), što omogućava ukupno 42 objekta. Od toga, 33 MHE su već završene, sa ukupnom instaliranom snagom od...

Crna Gora: EPCG potpisuje memorandume o razumevanju sa Hyundaijem i UGT Renewables za jačanje obnovljive energije

Crnogorska elektroprivreda EPCG potpisala je memorandume o razumevanju (MoU) sa južnokorejskom kompanijom Hyundai i američkom kompanijom UGT Renewables (UGTR) za razvoj projekata obnovljive energije. Milutin Djukanović, predsednik Upravnog odbora EPCG, naglasio je posvećenost kompanije povećanju ulaganja u energetski sektor Crne...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!