Ekološke organizacije pozvale su Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) i nadležne u Srbiji da odustanu od kredita za proširenje ugljenih kapaciteta u Rudarskom basenu “Kolubara” i da se okrenu obnovljivim izvorima energije, energetskoj efikasnosti i razvoju lokalnih zajednica, izjavio je danas predstavnik Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) Zvezdan Kalmar.
Kalmar je na konferenciji za novinare, rekao da su glavni izazovi za energetski sektor Srbije i regiona “dekarbonizacija” tog sektora i više investicija u obnovljive izvore energije, ukidanje neefikasnih subvencija fosilnim gorivima, kao i poboljšanje energetske efikasnosti i bezbednosti.
Prema Kalmaru, investiranje u proširenje ugljenokopa u Kolubari iseljenjem naselja i groblja Vreoci koje se, kako je istakao, opravdava nestašicom uglja i struje u budućnosti, nije neophodno i samim tim činom i načinom na koji se obavlja krše se ljudska prava.
Kalmar je podsetio da sledeće nedelje EBRD treba da odluči o kreditu od 80 miliona evra koji bi bio dodeljen vladi i Elektroprivredi Srbije (EPS) za taj projekat u Kolubari.
Predstavnik CEKOR je rekao da je od 2005. svake godine u porastu proizvodnja uglja i da Srbija ima višak električne energije jer godišnje bude izvezeno više od milijardu kilovat časova (Kwh).
Predstavnik mesne zajednice Vreoci Željko Stojković ocenio je kako nema nikakve opasnosti od nestašice stuje i uglja u Srbiji ukooliko ne bude izmešteno groblje u tom mestu.
Stojković je istakao da se ispod groblja u Vreocima nalazi manje od 80 miliona tona uglja i da je cilj da se taj visoko kvalitetan ugalj meša sa lošijim kako bi se dobile što veće količine uglja srednjeg kvaliteta i ostvarila hiperprodukcija.
Početkom jula, uz asistenciju policije i bez incidenata, počelo je izmeštanje grobnih mesta sa groblja u Vreocima, kako bi se aktivirao novi kop Rudarskog basena “Kolubara”. Procenjuje se da Vreoci leže na više od 500 miliona tona uglja.
Izmeštanje groblja i oko 850 domacinstava u Vreocima treba da bude završeno do 2015.
Izvor bizlife.rs