Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeNajveći solarni park...

Najveći solarni park gradiće se u Srbiji?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

 

Do 2015. godine, Srbija bi mogla da ima najveći solarni park na svetu, dva puta veći od trenutnog lidera, koji se nalazi u Kaliforniji!

Naime, Ministarstvo za prostorno planiranje je sa luksemburškom kompanijom „Sekurum ekviti partners“ potpisalo sporazum da se na jugu Srbije izgrade solarni paneli na čak 3.000 hektara, a vrednost te investicije je skoro tri milijarde dolara!

Iako je luksemburška kompanija na svojoj zvaničnoj internet stranici objavila da je sa Vladom Srbije već sklopila ugovor, te da su sa firmom „Amikorp fand servis“ već započeli i osnivanje investicionog fonda, u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja tvrde da nikakav obavezujući ugovor nije potpisan!

– Predstavnici firme došli su kod nas i ponudili da se na jugu Srbije izgrade solarni paneli ukupne snage od 1.000 MW. Ukoliko se taj projekat realizuje, u Srbiji bismo imali najveći solarni park na svetu. Trenutno vodi onaj u Kaliforniji, s ukupnom snagom od 500 MW. Projekat dobro zvuči, ali tek smo na početku pregovora i tek treba da pričamo o uslovima. Za sada smo potpisali samo sporazum o saradnji, koji pravno gledano nije obavezujući dokument – objašnjava Bojan Đurić, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja.

Međutim, za luksemburšku firmu je posao praktično sklopljen. Naime, u njihovom saopštenju jasno stoji da bi formiranje investicionog fonda „Neper“ trebalo da bude završeno do decembra ove godine, a izgradnja solarnog parka već do 2015.

– Nekoliko je razloga zbog kojih je Srbija idealan partner za proizvodnju obnovljive energije. Prvo, Srbija ima ogroman vodeni potencijal koji je pogodan za proizvodnju energije. Drugo, u Srbiji postoji velika raspoloživost zemlje koja nije za poljoprivrednu obradu, a istovremeno je smeštena na geografskoj poziciji koja nudi stopu konverzije sunčevog zračenja u električnu energiju među najvećim u Evropi – naveli su u „Sekurumu“.

Đurić objašnjava da su i u Ministarstvu za prostorno planiranje bili radoznali da saznaju zašto se luksemburška kompanija odlučila baš za Srbiju.

– Rekli su nam da smo mi prvi odreagovali. Verujem da im odgovara i geografski položaj, a i verovatno je zemlja jeftinija. S obzirom na to da će se park prostirati na 3.000 hektara, zemlju će otkupljivati od države, građana, vojske… – objašnjava Đurić.

Zabrinjava tajnost projekta!

Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku i član predsedništva SNS-a, u razgovoru za „Alo!“ izrazila je zabrinutost za netransparentnost ovog projekta ogromne vrednosti!

– Ovo je samo još jedan primer kako čelni ljudi u ministarstvima dodeljuju investitorima lokacije na potpuno netransparentan način, bez raspisivanja ikakvog javnog poziva. Javni pozivi su od izuzetne važnosti kako bi se izabrao najbolji ponuđač i ostvarili najbolji uslovi za nas. Srbiju već godinama obleću investitori i imamo priliku da sami postavljamo zahteve, a ne da prodajemo bud zašto – objašnjava Milovanovićeva.

 

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: TTF gasni fjučersi opadaju usled geopolitičkih tenzija i prognoza za vreme u januaru 2025.

U trećoj nedelji januara 2025. godine, TTF gasni fjučersi za ugovore sa isporukom u februaru 2025. zabeležili su pad u poređenju sa prethodnom nedeljom, ali su i dalje ostali iznad €46/MWh tokom cele nedelje. U četvrtak, 16. januara, TTF...

Region: Cene električne energije u JIE porasle u 3. nedelji 2025.

U 3. nedelji januara 2025. godine, cene električne energije u jugoistočnoj Evropi (JIE) zabeležile su rast, podstaknute povećanom potražnjom i padom proizvodnje energije iz vetra. Svi tržišta u regionu, osim Turske, doživela su dvocifrene poraste cena. Rumunija i Hrvatska...

Srbija: EBRD predlaže kredit od 50 miliona evra za održivo grejanje i smanjenje emisija

Odile Renaud-Basso, predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), predložila je Srbiji kredit u iznosu do 50 miliona evra, koji će biti usmeren na uklanjanje ekološki štetnih grejnih postrojenja u šest opština i ulaganje u održiva grejna rešenja...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!