Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeNafta blago pojeftinila

Nafta blago pojeftinila

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Cene sirove nafte danas su blago opale, na indikativnim berzama u Evropi i SAD, posle najnovijih izveštaja o lošijem od očekivanog rastu američke i južnokorejske privrede.

Terminske cene nafte u SAD su, naime, opale za 0,4 odsto, nakon izveštaja da je američki privredni rast niži, a potrošačka tražnja manja od ranijih predviđanja analitičara.

Pad kotacije osnovne energetske sirovine izazvan je i skromnijim od očekivanog usponom industrijske proizvodnje u Južnoj Koreji, navodi agencija Blumberg.

Barel sirove nafte za junske isporuke pojeftinio je na Merkantilnoj berzi u Njujorku 37 centi i trenutno vredi 112,49 dolara, dok se ista količina te strateški važne sirovine u Londonu prodavala za 124,63 dolara, ili 39 centi manje nego juče.

Nafta je, inače, tokom minula dva meseca poskupela na svetskom tržištu oko 33 odsto, a kao glavne razloge za tako visok skok kotacija analitičari navode konfliktnu situaciju u Libiji i drugim zemljama Bliskog istoka koje su značajni izvoznici nafte, ali i rast tražnje “tečnog zlata” u SAD i Kini koje su najveći potrošači tog energenata.

Tržišni eksperti na čije mišljenje se poziva agencija AP ukazuju, međutim, da bi hlađenje konjunkture na naftnom tržištu sada moglo da usledi zbog izveštaja da je privredni rast u SAD opao, tokom prvog kvartala, na 1,8 odsto godišnje, prema 3,1 procenat u poslednjem tromesečju 2011.

Treba, ipak, imati u vidu da tražnja benzina i drugih derivata u SAD ostaje i dalje jaka, a o tome svedoči i vladin izveštaj da su američke zalihe motornog benzina prošle sedmice opale treću nedelju uzastopno.

Neredi koji su se ove sedmice pojačali u Siriji mogli bi, prema oceni eksperata Kapital ekonomiksa, da imaju uticaj i na globalno tržište nafte, iako ta zemlja dnevno proizvodi svega 400 hiljada barela te sirovine, ili 0,5 odsto ukupne svetske produkcije.

Produžetak političke krize u Siriji imaće negativne posledice na investicije i turizam celog regiona, a mogao bi da bude i jedan od razlog za “pritisak” na cene nafte, zaključuje se u analizi stručnjaka Kapital ekonomiksa.

Izvor tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!