Državni sekretar u ministarstvu energetike Dušan Mrakić izjavio je danas da Elektroprivreda Srbije(EPS) kao najveće blago ove zemlje mora da ostane u državnom vlasništvu.
“Nismo spremni da menjamo naša osnovna strateška opredelenja vezana za budućnost EPS-a”, rekao je Mrakić učestvujući na konferenciji “Mogućnosti za energetski bizinis u regionu Balkana”.
Strateški ekonomski interes Srbije je da sačuva postojeće energetske kapacitete i da izgradi nove, što je ostvarljivo uz javno privatna ulaganja u taj sektor, rekao je on.
On je najavio da će resorno ministarstvo, ukoliko bude ponovnog odlaganja tenderske procedure, morati da predloži Vladi Srbije novi model za realizaciju projekata Termoelektrana (TE)”Kolubara B” i TE “Nikola Tesla B3”.
Mrakić je istakao da se u naredna dva meseca očekuje završetak pregovora sa kineskim partnerima za kredit od 850 miliona evra za TE “Kostolac” i dodao da je sa italijanskim partnerima započeto nekoliko projekata od kojih su najznačajniji izgradnja hidroelektrana na Ibru i Drini.
U naftnom sektoru, kako je ukazao Mrakić, najznačajniji strateški projekat je modernizacija rafinerije NIS u Pančevu, podsetivši da se ruski partner u okviru ugovora o prodaji NIS-a obavezao da investira oko 550 miliona evra.
Očekujemo i veći nivo ulaganja kako bi NIS postao regionalni lider u naftnom sektoru jugoistočne Evrope, kazao je državni sekretar i dodao da će ta sredstva delom koristiti domaće kompanije koje će se uključiti u poslove rekonstrukcije i održavanja rafinerija.
U gasnom sektoru potpisan je ugovor o realizaciji projekta Južni tok koji treba da obezbedi stabilno i dugotrajno snabdevanje Srbije prirodnim gasom, podsetio je Mrakić.
Studija izvodljivosti za Južni tok biće završena do kraja ove godine za svih 11 zemalja kroz koje će taj magistralni gasovod prolaziti, istako je državni skretar i dodao da su prilikom posete ruskog premijera Vladimira Putina dobijene dodatne garancije da će taj projekat biti realizovan.
Vlada Srbije u potpunosti podržva investicije u oblasti obnovljivih izvora energije ali samo do one granice do koje one (investicije) neće značajno uticati na promenu cene električne energije u Srbiji, rekao je Mrakić.
On je podsetio da je to ministarstvo završilo izradu predloga novog zakona o energetici i da se očekuje da će za dva meseca taj pravni akt biti u skupštinskoj raspravi.
Izvor tanjug.rs