Dok Japan pokušava da se izbori sa nuklearnom havarijom Moskva i Minsk su posle dugih pregovora potpisale sporazum o izgradnji nove atomske centrale, prve u Belorusiji, objavljeno je u Minsku.
Sednica ministara Savezne države Rusije i Belorusije sinoć je završena kompromisnim potpisivanjem dva energetska sporazuma – prvog o paralelnom radu energetskih sistema dve države, a drugog o izgradnji atomske centrale u Belorusiji.
Projektom međudržavnog sporazuma o gradnji atomske centrale predviđeno je da ruska korporacija “Atomstrojeksport” izgradi, kao generalni izvođač, atomsku centralu po sistemu “ključ u ruke”, prenosi agencija Finmarket.
Puštanje u rad prvog energetskog bloka planirano je za 2017. a drugog 2018. godine. Ukupna snaga prve beloruske nuklearke biće 2,4 gigavata. Pretpostavlja se da će se struja iz prvog bloka plasirati na belorusko tržište, a iz drugog usmeravati u izvoz.
Belorusija je uspela da dobije, za izgradnju nuklearke, ruski kredit vredan devet milijardi dolara, kojim će se osim atomske centrale finansirati i izgradnja prateće infrastukture.
Ruski analitičari navode da je dogovor Moskve i Minska o razvoju nuklearne energetike postignut ” u ne baš srećno vreme”, jer usled nuklearne krize u Japanu mnoge evropske i azijske zemlje zahtevaju testiranje bezbednosti svih atomskih centrala u svetu, a pojedine čak i odustaju od atomske energetike.
U Belorusiji još nisu, osim toga, izbledela sećanja na posledice havarije nuklearke u Černobilju.
Beloruski premijer Mihail Masnikovič je tim povodom istakao da će se izgraditi efikasna i bezbedna atomska centrala. “Za nas je to posebno osetljivo pitanje”, rekao je on podsećajući da će se 26. aprila navršti 25 godina od katastrofe na černobiljskoj nuklearki, a da uz poslednje događaje u Japanu to ima poseba značaj.
Ruski premijer Vladimir Putin je takođe naglasio da Rusija ima “čitav arsenal sredstava za bezbedan rad atomskih centrala koji će se primeniti u beloruskom projektu”.
Potpisivanjem paketa sporazuma Rusija i Belorusija su prevazišle period zategnutih energetskih odnosa. Početkom 2010. godine beloruska strana je zaustavila međudržavni tranzit struje, što su zvaničnici u Minsku objasnili remontom linije visokog napona.
Tek posčetkom februara ove godine Belorusija je obnovila izvoz ruske struje u Belorusiju i njen tranzit u tri pribaltičke zemlje.
Izvor Tanjug.rs