Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Moskva i Minsk dogovorili gradnju prve nuklearke u Belorusiji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

 

Dok Japan pokušava da se izbori sa nuklearnom havarijom Moskva i Minsk su posle dugih pregovora potpisale sporazum o izgradnji nove atomske centrale, prve u Belorusiji, objavljeno je u Minsku.

Sednica ministara Savezne države Rusije i Belorusije sinoć je završena kompromisnim potpisivanjem dva energetska sporazuma – prvog o paralelnom radu energetskih sistema dve države, a drugog o izgradnji atomske centrale u Belorusiji.

Projektom međudržavnog sporazuma o gradnji atomske centrale predviđeno je da ruska korporacija “Atomstrojeksport” izgradi, kao generalni izvođač, atomsku centralu po sistemu “ključ u ruke”, prenosi agencija Finmarket.

Puštanje u rad prvog energetskog bloka planirano je za 2017. a drugog 2018. godine. Ukupna snaga prve beloruske nuklearke biće 2,4 gigavata. Pretpostavlja se da će se struja iz prvog bloka plasirati na belorusko tržište, a iz drugog usmeravati u izvoz.

Belorusija je uspela da dobije, za izgradnju nuklearke, ruski kredit vredan devet milijardi dolara, kojim će se osim atomske centrale finansirati i izgradnja prateće infrastukture.

Ruski analitičari navode da je dogovor Moskve i Minska o razvoju nuklearne energetike postignut ” u ne baš srećno vreme”, jer usled nuklearne krize u Japanu mnoge evropske i azijske zemlje zahtevaju testiranje bezbednosti svih atomskih centrala u svetu, a pojedine čak i odustaju od atomske energetike.

U Belorusiji još nisu, osim toga, izbledela sećanja na posledice havarije nuklearke u Černobilju.

Beloruski premijer Mihail Masnikovič je tim povodom istakao da će se izgraditi efikasna i bezbedna atomska centrala. “Za nas je to posebno osetljivo pitanje”, rekao je on podsećajući da će se 26. aprila navršti 25 godina od katastrofe na černobiljskoj nuklearki, a da uz poslednje događaje u Japanu to ima poseba značaj.

Ruski premijer Vladimir Putin je takođe naglasio da Rusija ima “čitav arsenal sredstava za bezbedan rad atomskih centrala koji će se primeniti u beloruskom projektu”.

Potpisivanjem paketa sporazuma Rusija i Belorusija su prevazišle period zategnutih energetskih odnosa. Početkom 2010. godine beloruska strana je zaustavila međudržavni tranzit struje, što su zvaničnici u Minsku objasnili remontom linije visokog napona.

Tek posčetkom februara ove godine Belorusija je obnovila izvoz ruske struje u Belorusiju i njen tranzit u tri pribaltičke zemlje.

Izvor Tanjug.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Slovenija: Cene energije rastu za domaćinstva i industriju u trećem kvartalu 2024.

U trećem kvartalu 2024. godine, slovenačka domaćinstva su plaćala prosečno 0,214 evra po kWh za električnu energiju i 0,093 evra po kWh za prirodni gas, prema podacima Statističkog zavoda Republike Slovenije. Cene električne energije su blago porasle za 1%...

Srbija pregovara o povećanju snabdevanja gasom sa Gazpromom za 2025. godinu

Prema izveštajima ruskih medija, Srbija pregovara o novom sporazumu sa Gazpromom kako bi povećala snabdevanje gasom iz Rusije. Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin je potvrdio da je Srbija tražila veći volumen gasa, napominjući da su isporuke iz Rusije već povećane...

Rumunija: Cene električne energije skočile u novembru 2024, obim trgovine i vrednosti transakcija porasle

U novembru 2024. godine, prosečna cena električne energije na tržištu dnevnih ugovora rumunskog energetskog tržišta OPCOM iznosila je 169,03 evra/MWh, što predstavlja značajan porast od 64,5% u poređenju sa novembrom 2023. godine i rast od 87,34% u odnosu na...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!