Ministar energetike, razvoja i životne sredine Zorana Mihajlović izjavila je da Srbijagas mora da se reformiše, jer je to u interesu gasne stabilnosti Srbije, potrošača i građana, ocenjujući da ta reforma nije povezana sa izgradnjom Južnog toka, već je to pokušaj opstrukcije onih kojima te promene ne odgovaraju.
“Pokušaji da se nametne priča da bi reformom Srbijagasa bio ugrožen Južni tok je samo još jedna od opstrukcija onih koji ne bi da se bilo šta menja, jer na ovakvom stanju zarađuju više od 30.000 evra mesečno. Garant za izgradnju Južnog toka je država, a ne bilo koji pojedinac, ili bilo koje javno preduzeće”, rekla je Mihajlović za “Danas”.
U odgovoru na pitanje da li je gubitak od milijardu evra Srbijagasa dobar razlog za smenu generalnog direktora Dušana Bajatovića ili se okleva zbog opstanka vladajuće koalicije, Mihajlović je rekla da je to “pitanje za premijera Ivicu Dačića”.
Komentarišući medijske špekulacije da ruska strana smatra da nema Južnog toka bez generalnog direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića, Mihajlović je odgovorila kontrapitanjem: Koji to partner u svetu želi da posluje s preduzećem koje je pred bankrotom?
“To je već viđena praksa u Srbiji, da kad treba da se naprave reforme onda se oni koji jedino opstaju u mutnom pozivaju na neke faktore, nemerljive, a izvan sopstvene zemlje”, kazala je ministarka energetike, ocenjujući da je jedna velika i snažna Rusija naš partner, s kojim treba i možemo da u energetskom sektoru uradimo mnogo više od onoga što je urađeno u prethodnom periodu.
Zamoljena da objasni da li je tačno da li su se na udaru u isključenju struje najpre našli oni siromašniji građani, sa dugom za struju do 100.000 dinara, a ne veliki dužnici i preduzeća, Mihajlović je istakla da prema informacijama koje dobija od EPS-a, to apsolutno nije tačno.
Ministarka je ukazala da, ukoliko EPS želi da se brže izvuče iz finansijskih problema, mora da reprogramira kredite sa očekivanim efektima od oko 30 milijardi dinara, a istovremeno treba rešavati i probleme dugova republičkih i lokalnih institucija kroz Zakon o javnom dugu, ali i pitanja preduzeća u restrukturiranju.
Ona preduzeća koja su u restruktuiranju, a sposobna su da idu dalje, sasvim sigurno će plaćati struju.
U odgovoru na pitanje da li će na narednoj sednici vlade glasati za smenu direktora Puteva Srbije Zorana Drobnjaka, ministarka energetike je naglasila da niko u vladi nema prava da toleriše bilo koje postavljeno lice čiji su rezultati loši, ili su mogli biti bolji.
“To nisu privatne firme već je to državna imovina, odnosno imovina poreskih obveznika”, poručila je Mihajlović.
Odgovarajući na pitanje da li se zbog kosovskih tema potpuno odustalo od rekonstrukcije Vlade Srbije, Mihajlović je podsetila da je rekonstrukciju Vlade Srbije inicirala SNS, pre svega u želji da vrednuje rad svojih ministara, kao i drugih postavljenih lica.
“I sve dok možemo da sprovodimo reforme u društvu, ova vlada će trajati, a ako reforme, a posebno borba protiv kriminala i korupcije bude usporena ili onemogućena, onda će biti izbora”, istakla je Mihajlović, koja je i potpredsednica SNS.
Izvor Dnevnik