Ponovo preko 3.000 tona metala
Za 26 dana topioničari dali 2.600 tona anoda, a elektrolizeri 2.555 tona katoda. – U toku pripreme za mini-remont topiončkih agregata i siguran rad u zimskim uslovima. – Ispuštanje voda iz Elektrolize sada kontrolisano i sa tačnim podacima. – V. Janošević: Planirano da se iz Elektrolize potpuno izbace betonska kupatila i zamene ovim od FRP-materijala koji se pokazao znatno boljim i efikasnijim
Za 26 dana avgusta Topionica je iz basenskih rudnika primila ukupno 16.800 tona vlažnog koncentrata bakra, sa 2.400 tona „crvenog“ metala. S obzirom na prosečni dnevni „ulaz“ 646 tona ove sirovine koje su rudari isporučivali, kako je rekao Vladimir Janošević, zamenik direktora TIR-a za proizvodnju i razvoj , ako se tako nastavi u poslednjih pet avgustovskih dana, očekuje se da će za ceo mesec stići oko 20.030 tona. Topionica je proizvela 2.600 tona anodnog bakra, a Janošević je siguran da će avgustovski bilans preći 3.000 tona, kao što je bio slučaj i prethodnih meseci.
U toku su pripreme za mini-remont u Topionici koji bi se obavio krajem septembra ili početkom oktobra. Prilagodićemo se situaciji, što znači da „pratimo“ stanje agregata i, ukoliko procenimo da mogu izdržati, možda remonta i ne bude. Međutim, pripremamo se kao da će biti pošto do završetka nove topionice juna naredne godine moramo da radimo. Zato bi trebalo da se uradi manji remont („pritezanja“ na plamenoj peći i reaktoru), kako bi se pripremili za siguran rad u zimskim uslovima. Tokom remonta koji će izuzetno kratko trajati obaviće se samo najneophodniji zahvati da ne bismo ugrozili planiranu proizvodnju – naglašava Janošević.
Elektroliza je dala 2.555 tona katodnog bakra, pa se očekuje da će kraj meseca dočekati sa predviđenih 3.200 tona. Sve otpadne vode iz ovog pogona se od 23. januara tretiraju putem elektrovininga (odbakrivanja), tako da je od početka godine na ovaj način dobijeno 25 tona „crvenog“ metala i vraćeno Topionici na ponovnu preradu. To, po oceni Janoševića, zasad daje dobre rezultate, jer se sve otpadne vode prvo tretiraju („izvlačenje“ bakra iz rastvora). One koje se, ipak, ispuštaju izmere se elektronskim meračem protoka, tako da je ispuštanje voda iz Elektrolize sada kontrolisano i sa tačnim podacima. Zlatara je završila treću ovogodišnju kampanju proizvodnje plemenitih metala, a pripremaju se sirovine za još jednu do kraja godine.
U FRP-radionici je osvojen program elektrolitičkih kupatila za Elektrolizu. Jedna kada je već nekoliko meseci u eksploataciji i pokazuje odlične rezultate. Plan je da, u saradnji sa ovom fabrikom, potpuno izbacimo betonska kupatila sa uvoznim polipropilenom i zamenimo ih ovim od FRP-materijala koji se pokazao znatno boljim i efikasnijim. To smatramo dobrim potezom koji će doprineti većoj efikasnosti – ističe naš sagovornik i dodaje da se potrošnja normativnog materijala u svim metalurškim pogonima kreće u ili ispod planiranih granica.
Fabrika sumporne kiseline je ovog meseca imala zastoje zbog tehničkih problema, pa je produkovala 1.015 tona monohidrata. Sada radi stabilno (400 tona dnevno), pa se do kraja avgusta očekuje oko 3.000 tona. Akumulatorska kiselina se proizvodi prema zahtevu kupaca (350 tona od početka godine).
Fabrika bakarne žice je zabeležila saldo od 672 tone dipforming žice. U Preradi metala proizvedeno je oko jedne tone različitih armatura. Izrađuju se kućišta vodomera za koje je i dalje aktuelan problem plasmana. Reč je o domaćem proizvodu koji je ovde osvojen i za koji imaju sertifikat, ali se s mukom probijaju do kupaca. Livnica bakra i bakarnih legura dala je 20 tona mesinga za potrebe inostranog kupca, a planira se da nova kampanja (100-200 tona) krene početkom septembra pošto su za tu količinu obezbeđene sekundarne sirovine. – Proizvodnja mesinga isključivo zavisi od prikupljenog sekundara koji se veoma teško nabavlja s obzirom na njegov slobodan izvoz – kaže Janošević.
Transport TIR-a je uspešno „ispratio“ rad ostalih pogona svojim uslugama u železničkom i drumskom prevozu. U Energani je počela da radi turbina broj dva koja je dosad proiozvela 461.023 megavat-časa električne energije. Remont kotlova broj pet i šest se privodi kraju, dok je najveći, „sedmica“, spreman za rad.
Izvor Rudarsko topionicarski basen Bor