Mađarski MOL u drugom ovogodišnjem tromjesečju ostvario je neto dobit od 20 milijardi forinti (89 milijuna dolara), priopćeno je danas iz te tvrtke. Riječ je o nešto nižoj dobiti nego u prvom tromjesečju, kada je ona iznosila 32,3 milijarde forinti.
Neto prihodi od prodaje pritom su bili stabilni na 1.320 milijardi mađarskih forinti, izvijestila je ta tvrtka.
MOL je u drugom tromjesečju ostvario CCS EBITDA od 112 milijardi mađarskih forinti, što je za 21 posto niže nego u prethodnom tromjesečju. Niži rezultat uglavnom se može pripisati slabijem doprinosu segmenta Istraživanja i proizvodnje, dok su rezultati rafinerijskog i plinskog poslovanja bili na približno istim razinama.
„U segmentu Istraživanja i proizvodnje, niža cijena sirove nafte i daljnji pad proizvodnje utjecali su na smanjenje rezultata. U segmentu rafinerijskog poslovanja, pozitivan učinak sezonske pojačane potražnje bio je oslabljen pogoršanim vanjskim uvjetima kao što su smanjenje marže benzina, smanjeni Brent- Ural spread i neplanirani remonti. Relativno stabilni rezultati plinskog poslovanja bili su kombinacija sezonskog pada potrošnje i određenih gubitaka u hrvatskom plinskom poslovanju”, kaže se u priopćenju.
Ukupno, financijski položaj MOL Grupe dodatno je ojačan, navodi se dalje. Tako je grupa u drugom tromjesečju 2013. godine generirala operativni novčani tijek od 238 milijardi mađarskih forinti, što predstavlja povećanje od 47 posto u odnosno na prethodnu godinu, kao posljedicu nižih potreba za radnim kapitalom u okruženju nižih cijena sirove nafte.
Omjer duga i kapitala u drugom tromjesečju 2013. smanjen je na 21 posto, što je najniža razina u posljednjih pet godina.
„Naši rezultati u drugom tromjesečju bili su pod negativnim utjecajem kako vanjskih, tako i unutarnjih uvjeta, posebno u segmentu Istraživanja i proizvodnje. Niže cijene sirove nafte i konstantno smanjenje proizvodnje ugljikovodika ostavili su svoj trag na doprinosu našeg, inače, najprofitabilnijeg segmenta poslovanja. Ipak, unatoč nepovoljnom tržišnom okruženju, uspjeli smo značajno ojačati poslovanje u segmentu Istraživanja i proizvodnje kroz dva projekta, koja će biti veoma važni za naše buduće uspjehe”, komentirao je ostvarene rezultate Zsolt Hernadi, predsjednik Uprave MOL-a.
Prvo, kazao je, dogodila se značajna prekretnica u aktivnostima u Kurdistanu kada se regionalna vlada odobrila plan za razvoj polja Shaikan, čime se MOL približio prvoj fazi proizvodnje. Upravo ovi bareli stvorit će protutežu smanjenju proizvodnje sa starih polja, navodi Hernadi.
„Drugo, ojačali smo naš top menadžment s novim izvršnim dopredsjednikom za Istraživanje i proizvodnju. U MOL Grupu i naš najvažniji segment poslovanja, G. Alexander Dodds donosi izuzetno međunarodno iskustvo i siguran sam kako će uvelike doprinijeti našem dugoročnom uspjehu””, zaključuje Hernadi.
Izvor SEEbiz