Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSpecijaliMađarska: Trgovci u...

Mađarska: Trgovci u regionu se ne slažu koliko će potrajati trenda pada cena

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Cena električne energije u Mađarskoj za kalendarsku 2017. (Cal ’17 Baseload) od kraja prošle godine je u stanju slobodnog pada, uz niske cene na spot tržištu, prenosi sajt serbia-energy.eu

Trgovci strujom ne znaju koliko regionalne elektrane mogu da izdrže ovaj trend pre nego što se suoče sa ozbiljnim finansijskim problemima.

Ugovori za isporuku za 2017. izgubili su 12 procenata od početka godine, što je najniži nivo do sada zabeležen u Mađarskoj.

Pad na nemačkom tržištu dao je inicjalni impuls, a zatim i neočekivano niska isporuka na mađarskom tržištu dan-unapred tokom februara u Mađarskoj i na Balkanu. Neobično blage temperature oslabile su tražnju, dok je ubrzano topljenje snega omogućilo veću dostupnost hidroenergije.

Do petka, prosečna dan-unapred cena u februaru iznosila je 30,71 MWh, što je za 31 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu.

S prolećem na pragu, malo je verovatno da će se spot cene oporaviti.

Međutim, trgovci se ne slažu oko toga koliko će ovaj trend potrajati i da li postoji rizik od gašenja elektrana zbog pada prihoda.

Mađarska je neto uvoznik električne energije i oslanja se na tokove unutar regiona Balkana, koji se pak oslanja na termoelektrane na ugalj i nestabilne hidroelektrane. Stoga na Balkanu nisu neobične periodične nestašice ili viškovi električne energije, što ima direktan uticaj na kretanje cena u Mađarskoj.

Istorijski posmatrano, 40 evra po MWh je najniža cena po kojoj su regionalne kompanije spremne na prodaju.

U četvrtak, cena (Cal ’17 Baseload) je iznosila 34,75 evra po MWh, što je cena po kojoj se mnogi regionalni proizvođači bore da ostvare profit u odnosu na troškove, tvrde trgovci.

Međutim, proizvođači imajumalo izbora, osim da nastave prodaju, tvrdi jedan mađarski trgovac. On objašnjavada nije jednostavno ugasiti elektrane, čak i kada gube novac.

„Njihovo gorivo je ugovoreno za mnogo godina unapred. Osim toga, većina elektrana u regionu je u vlasništvu države, i zapošljavaju veliki broj radnika. Vlade ne mogu jednostavnoda ih otpuste.“

On dodaje da će biti potrebne godine da se situacija promeni i da je moguće da neka starija i neefikasna postrojenja ne produže licence za proizvodnju, što bi moglo ugroziti snabdevanje u budućnosti.

On ocenjuje da bi mađarski Cal ’17 mogao lako skliznuti ispod 30 evra po MWh, ako nemački ekvivalent održi svoje trend.

Jedan srpski trgovac je ocenio da cena neće pasti ispod 33 evra po MWh, s obzirom da se ne očekuje značajniji rast obnovljivih izvora u regionu.

Pored toga, prirodno podešavanje ponude i tražnje će odigrati ulogu.

Bugarski trgovac je rekao da su trenutni tržišni uslovi izuzetnonepovoljni za bugarske državne proizvođače, s obzirom da su veleprodajne cene ispod troškova proizvodnje. Osim ako se ne ukine bugarska izvozna tarifa od 4,36 evra po MWh, oni neće moći da se takmiče sa drugim regionalnim proizvođačim na duži rok.

Još jedan trgovac ima više optomizma, i smatra da niske spot cene u regionu nisu održive na dugi rok.

Cene u febuaru su bile niske zbog niske tražnje, ali i zbog toga što su se distributivne kompanije pripremile za normalne zimske uslove. Kada se to nije desilo, viškovi energije su prodati na kratkoročnim tržištima.

„Ja bih sačekao do sredine marta da vidim gde će spot cena biti pod normalnim uslovima“, dodao je, prenosi sajt serbia-energy.eu

Izvor; Serbia Energy

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: Beograd napreduje sa projektima geotermalne energije u cilju postizanja čistijih rešenja za grejanje

Beograd pravi značajan napredak ka uvođenju geotermalne energije, zahvaljujući saradnji između javnog komunalnog preduzeća Beogradske Toplane i Fakulteta za rudarstvo i geologiju. Nedavni istraživački radovi potvrdili su obećavajući potencijal za geotermalnu energiju na nekoliko lokacija u gradu, uključujući Borču,...

Crna Gora cilja potpunu integraciju sa evropskim tržištem električne energije do 2037. godine.

Crna Gora planira da započne svoju digitalnu integraciju sa ujedinjenim evropskim tržištem električne energije između kraja 2026. i početka 2027. godine, dok se očekuje da će potpuna integracija biti postignuta do kraja 2036. ili početka 2037. godine, prema rečima...

Grčka će obustaviti uvoz električne energije tokom Uskrsa kako bi zaštitila stabilnost mreže

Grčka će privremeno obustaviti uvoz električne energije iz Bugarske, Albanije, Severne Makedonije i Turske tokom predstojećeg Uskršnjeg vikenda, u koordinisanom naporu da zaštiti svoju nacionalnu mrežu. Ograničenje će biti na snazi svakog dana od 8:00 do 15:00, od petka...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!