MOL Group i njegovi partneri potpisali su komercijalne ugovore za razvoj gasnih rezervi u Azerbejdžanu. Kao treći najveći akcionar u polju Azeri-Chirag-Gunashli (ACG), posle Državne naftne kompanije Azerbejdžana (SOCAR) i BP-a, MOL je spreman da unapredi istraživanje i proizvodnju novootkrivenih gasnih rezervoara ispod i iznad postojećih naftnih polja.
Ovi ugovori menjaju trenutni okvir za deljenje proizvodnje na ACG polju, omogućavajući poboljšano istraživanje i razvoj gasnih resursa za koje se procenjuje da sadrže do 112 milijardi kubnih metara. Bušenje prve proizvodne bušotine počelo je sa platforme West Chirag, a prve količine gasa očekuju se 2025. godine. Ova bušotina će biti ključna za prikupljanje podataka koji će informisati buduće strategije razvoja.
Pored toga, predsednik i izvršni direktor MOL Group, Zsolt Hernadi, i izvršni direktor SOCAR-a, Rovshan Najaf, potpisali su Memorandum o razumevanju (MoU) kako bi istražili mogućnosti u regionu Šamahi-Gobustan. U okviru ovog MoU, MOL Group ima za cilj da iskoristi svoje tehničke i komercijalne ekspertize za podršku daljoj ekstrakciji ugljovodonika u Azerbejdžanu.
MOL Group je ušao na azersko tržište 2020. godine kupovinom 9,57% udela u ACG polju, jednom od najvećih naftnih polja u svetu, i efektivnim 8,9% udela u naftovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), koji transportuje sirovu naftu do mediteranske luke Ceyhan u Turskoj. Ovaj udeo čini 15% ukupne proizvodnje MOL-a i 25% njegovih ukupnih rezervi na dan 2023. godine.
Imovina u Azerbejdžanu povećava operativnu fleksibilnost MOL-a, omogućavajući kompaniji da bira između prodaje svog dela nafte iz ACG polja u Ceyhanu ili korišćenja unutar svojih operacija u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Ova strategija ne samo da podržava bezbednost snabdevanja energijom u Evropi, već i optimizuje lanac snabdevanja sirovom naftom za rafinerije MOL-a u regionu, uključujući Slovnaft u Bratislavi i rafineriju INA u Rijeci.