Grupa MOL je objavila svoje finansijske rezultate za 2024. godinu, prijavivši pad profita pre oporezivanja od 23% u odnosu na prethodnu godinu, što je uglavnom rezultat spoljnog tržišnog okruženja.
Izvršni direktor Zsolt Hernadi priznao je izazove sa kojima se MOL suočavao u 2024. godini, navodeći rat između Ukrajine i Rusije, zabrinutost zbog energetske sigurnosti, regulatorne promene i vladine poreze kao ključne faktore koji su uticali na poslovanje. Uprkos tim teškoćama, naglasio je stabilnost MOL-a, strateške investicije i napredak u oblasti energetske sigurnosti.
Ključna postignuća u 2024. godini uključivala su diversifikaciju izvora sirove nafte, otvaranje najveće fabrike zelene hidrogena u regionu i završetak kompleksa za proizvodnju poliolea u Tiszaújvárosu u vrednosti od 1,3 milijarde evra. MOL je takođe povećao proizvodnju zelene električne energije, proširujući kapacitete solarnih panela u Mađarskoj. Dodatno, kompanija je ojačala svoj Upstream segment kroz međunarodna partnerstva, proslavila novo otkriće nafte i postigla rekordnu proizvodnju u Vecsesu.
Gledajući u 2025. godinu, Hernadi očekuje nastavak nesigurnosti, ali ostaje siguran u sposobnost MOL-a da se nosi sa tržišnim fluktuacijama. Naglasio je važnost rešavanja konkurentskih izazova Evrope u energetskoj tranziciji, uz očuvanje energetske sigurnosti i fokusiranje na efikasne, profitabilne investicije.
MOL-ov downstream biznis uglavnom je ostvario svoje strateške ciljeve u 2024. godini, iako su slabiji rafinerijski marže i planirani remonti uticali na performanse. U četvrtom kvartalu, rafinerijske i marketinške količine su porasle, ali je EBITDA bila pod pritiskom zbog slabih rafinerijskih marži. EBITDA petrohemije ostala je negativna zbog slabe potražnje i niže proizvodnje. Uprkos opadajućoj potražnji za gorivima na ključnim tržištima, ukupna prodaja gorivih proizvoda porasla je za 5% u celokupnoj godini.
Upstream segment je i dalje podržavao finansijske performanse MOL-a. Uprkos opadanju cena nafte od 7% u kvartalu, kompanija je imala koristi od povoljnih cena i povećane proizvodnje. Ciljevi proizvodnje u Mađarskoj su ispunjeni bez dodatnih naknada za naknade za eksploataciju, a proizvodnja ugljovodonika u četvrtom kvartalu dostigla je 94,8 miliona barela nafte dnevno, što je u skladu sa smernicama.
MOL-ov Gas Midstream segment je održao stabilne performanse u odnosu na prethodnu godinu. Dok je veća aktivnost u prenosu kompenzovala efekte promena valuta, regulisani prihod je blago opao zbog prilagođavanja tarifama na osnovu obima. Inflacija i fluktuacije valuta dovele su do većih operativnih troškova, uprkos nižim cenama gasa i troškovima potrošnje.
Kako MOL ulazi u 2025. godinu, kompanija ostaje posvećena jačanju svog portfolija, napredovanju zelenih energetskih projekata i obezbeđivanju dugoročne otpornosti u evoluirajućem energetskom okruženju.