Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Mađarska: Zakon o restituciji prepreka za približavanje Srbije EU

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Mađarski ministar spoljnih poslova Janoš Martonji rekao je 13. oktobra da nedavno usvojeni srpski zakon o restituciji diskriminiše Mađare i druge manjine, a njegova sadašnja forma predstavlja “ozbiljan problem” u naporima Beograda da se priključi EU, prenela je mađarska novinska agencija MTI. Zvaničnici Mađarske već su upozoravali da smatraju da će pravilima o restituciji mađarska manjina biti diskriminisana, da se time uvodi princip kolektivne krivice i da bi zbog toga mogli uskratiti podršku Srbiji u evropskim integracijama. Iz Komisije poručuju da se ne slažu s tim stavom, ali da je potrebno kontrolisati način primene zakona o restituciji.

“Mađarska vlada smatra srpski zakon o restituciji neprihvatljivim, moralno, pravno i politički”, rekao je Martonji na konferenciji za novinare u Budimpešti, povodom jučerašnje preporuke Evropske komisije da Srbija dobije status zemlje kandidata za ulazak u EU. On je istakao da se srpski zakon bazira na neprihvatljivom principu kolektivne krivice, jer sprečava Mađare u Srbiji i druge koji su regrutovani u okupatorske vojske tokom Drugog svetskog rata, kao što su bile mađarska i nemačka, i njihove naslednike, da dobiju svoju imovinu nazad.

Upitan da li je Mađarska spremna da stavi veto na odobravanje kandidature Srbiji na samitu Evropskog saveta u decembru, Martonji je odgovorio da će njegova vlada o tome doneti odluku kad to bude na dnevnom redu.

“Doći će do ozbiljnih problema ako Srbija ne reši problem (Zakona o restituciji). Mislim da sam to pomenuo kao ishod. Ne možemo i nećemo da odustanemo od bazičnih moralnih i političkih pitanja”, poručio je Martonji.

Srpski parlament je 26. septembra usvojio Zakon o restituciji, koji predviđa da će predmet vraćanja biti sva imovina oduzeta posle Drugog svetskog rata. Kako navodi MTI, zakon sadrži i odredbu koja zabranjuje povraćaj imovine bilo kog pripadnika okupatorskih snaga iz Drugog svetskog rata ili njihovih naslednika.

Martonji je ocenio da to pitanje nije isključivo mađarsko-srpsko, jer se uspostavljanje kolektivne odogovrnosti kosi sa osnovnim principima EU. On je dodao i da je moralno neprihvatljivo da deca, pa i unuci ljudi “koji su oterani u rat”, treba da budu smatrani kriminalcima.

Šef mađarske diplomatije je rekao da treba uspostaviti “u potpunosti jasnu pravnu poziciju” koja će isključiti bilo koji oblik kolektivne odgovornosti i garantovati da niko nikada neće na kolektivnoj osnovi biti izuzet iz restitucije.

Mađarske opozicione partije priključile su se vladi u osudi srpskog zakona, koji, kako su ukazali, ponovo oživljava princip kolektivne krivice.

U Srbiji se očekuje oko 150.000 zahteva za restituciju, a imovina će biti vraćana u naturalnom obliku gde je to moguće ili isplaćena u obveznicama države Srbije, kao i u novcu za isplatu akontacije obeštećenja.

Izvor euractiv.rs

 

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!