Umešala se reka Lim u državne odnose Crne Gore i Srbije, jer najavljena izgradnja hidroelektrane u njenom donjem toku mogla bi da “zatalasa“ odnose dve države.
Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore preko ambasade Srbije zatražilo je razmenu prekograničnih informacija o mogućim uticajima izgradnje HE “Brodarevo“(blizu međe).
Sličnu reakciju je imalo i Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje od predstavnika ESPOO konvencije u Srbiji zahteva na uvid studiju uticaja na životnu sredinu i ostale dokumente u vezi sa ovim projektom.
“Ministarstvu održivog razvoja i turizma do sada nije upućeno obaveštenje o mogućnosti učešća u prekograničnim konsultacijama u skladu sa međunarodnim ugovorom o nameri realizacije izgradnje hidroelektrana, niti je dostavljena Studija o proceni uticaja projekta izgradnje objekata Brodarevo jedan i dva”, kaže Milica Lekić, portparolka ministarstva.
Strahuju da će stvaranje veštačkog jezera potopiti zemljište u Crnoj Gori u dužini od oko devet kilometara, čime će biti ugrožen ekosistem. Zbog toga su reagovale i neke nevladine organizacije sa obe strane granice, koje smatraju da bi se izgradnjom HE na Limu, doveo u pitanje opstanak flore i faune na ovom prostoru.
Kanadska kompanija REV spremna je da u ovaj projekat uloži 145 miliona evra. Predviđeno je da neimari iskopaju kanal od pola kilometra kako bi se u matici Lima podigla brana. Iz ove kompanije su saopštili da je u geološka istraživanja, projekte beogradskog „Energoprojekta“ i otkup privatnog zemljišta uloženo više od deset miliona evra. Sa tog terena biće potrebno da se isele svega tri kuće i jedna klanica, a prvi kilovati struje „potekli“ bi do kraja 2017.
Projektom je predviđeno da brane u Junakovini i Lučicama budu visoke 32 i 23 metra i gradile bi se iznad Bordareva sa ukupnom snagom od 58 megavata (ili godišnje 230 gigavat-časova). Procenjuje se da bi ta investicija bila teška oko 140 miliona evra i da bi se kvalitetnom strujom napajalo čak 60.000 domaćinstava, što je pola Crne Gore.
Sa druge strane međe poručuju da su spremni projekti izmeštanja dve deonice od 7,1 kilometar magistralnog puta Prijepolje – Bijelo Polje, gradnja dva tunela i prilagođavanje toka reke.
Izvor B92