Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaLekcija NIS-a drugim...

Lekcija NIS-a drugim firmama: Zašto niko ne plaća dividende?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Naftna industrija Srbije (NIS) primer je dobre poslovne prakse koji bi i druge firme trebalo da slede jer je juče svojim akcionarima, iako to nije obaveza, isplatila dividendu za prošlu godinu. Isplaćeno je ukupno 12,36 milijardi dinara, dok je bruto iznos po svakoj akciji 75,83 dinara.

DOBIT – Iznos od preko 12 milijardi dinara je najveći koji je neka kompanija, listirana na Beogradskoj berzi, isplatila na ime dividende. To je za “24 sata” potvrdio i broker Nenad Gujaničić.

– Nevezano da li su firme listirane na berzi ili nisu, niko nije isplatio dividende u ovom obimu koliko je to uradio NIS – kaže Gujaničić.

Dividenda je osnovno pravo akcionara, ali ipak nije obaveza kompanije, čak i ako ona ostvari profit. Više je razloga, kaže naš sagovornik, zašto druge firme to ne rade.

– Prvi razlog je kriza i sve teže poslovanje, a glavni razlog je nepostojanje korporativne kulture. Većinski vlasnici ne vode računa i ne poštuju interese manjinskih akcionara. A sve korporativno odgovorne firme se trude da to rade iz prostog razloga što na taj način jačaju poverenje svojih akcionara – kaže Gujaničić.

Da bi neka kompanija uopšte imala uslov da deli dividende, najpre mora da bude profitabilna. Drugi uslov je da neko iz menadžmenta predloži isplatu dividende, a treće da to skupština akcionara odobri. Postoje i druge kompanije koje posluju u Srbiji dugi niz godina i isplaćuju dividende, poput Metalca, AIK banke, Galenike fitofarmacije ili Aerodroma “Nikola Tesla”.

Pravo na dividendu kompanije NIS imaju svi akcionari koji su bili upisani u Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti kao vlasnici akcija na Dan akcionara V redovne sednice Skupštine akcionara, koji je bio 8. juna 2013.

Inače, NIS je srpsko-ruska kompanija u većinskom vlasništvu Gaspromnjefta, koji u NIS-u ima oko 56 odsto akcija, dok oko 29 odsto akcija pripada državi Srbiji, a ostatak građanima i manjinskim akcionarima.

Izvor 24 sata

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene prirodnog gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i rizika oko Hormuškog moreuza

U 24. nedelji 2025. godine, cene prirodnog gasa u Evropi su porasle usled rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom istoku. Eskalacija je počela nakon što je Izrael izveo seriju udara na Iran, što je izazvalo strahovanja od šireg sukoba u...

Region: JIE beleži mešovite trendove cena električne energije uz rast potražnje i skok obnovljive energije u 24. nedelji 2025.

U 24. nedelji 2025. godine, cene električne energije pale su u svim zemljama Jugoistočne Evrope (JIE), osim u Italiji i Turskoj. Uprkos napetostima na Bliskom istoku i rastućim cenama gasa, evropske cene električne energije su uglavnom opale u poslednje...

Slovenija: Distributeri će do 2026. uložiti preko 150 miliona evra u modernizaciju pametnih mreža

Pet vodećih slovenačkih kompanija za distribuciju električne energije — Elektro Primorska, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska, Elektro Celje i Elektro Maribor — planiraju da do marta 2026. godine ulože više od 150 miliona evra u modernizaciju nacionalne elektrodistributivne mreže i...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!