Ideja o nezavisnom drugom distributivnom operateru električne energije na teritoriji Kosova i Metohije i dalje se čini kao realna, tim pre što je u saglasnosti s pozitivnim trendovima u evropskom zakonodavstvu u elektroenergetici, izjavio je ministar energetike Petar Škundrić.
Škundrić je, u intervjuu “Politici”, kazao da se praktično ne vide stručni argumenti koji slabe ovu ideju, tako da ostaje samo pitanje političkog dogovora na putu realizacije ove ideje.
On je rekao da potrošači na severnom delu KiM, koji su pretežno nastanjeni srpskim stanovništvom, od 20. oktobra 2009. godine do danas imaju uglavnom kontinuiranu isporuku struje.
Do novembra poršle godine kvalitet snabedavanja i pouzdanost bili su na nižem nivou zbog tehničkih problema na dalekovodu. Međutim, od novembra 2010. kada je izvršeno dodatno povezivanje delova elektroenergetskog sistema na KiM, stanje je znatno povoljnije, tako da tokom tekućeg zimskog perioda nije bilo bitnijih problema u snabdevanju, rekao je on.
Škundrić je naveo da da severni deo KiM od oktobra 2009. godine struju dobija iz proizvodnih kapaciteta EPS-a i hidroelektrane “Gazivode”, koja posluje u sastavu javnog preduzeća za distribuciju energije Ibar – Zubin Potok.
Snabdevanje se obavlja distribuitivnim sistemom “Elektrokosmet” – Priština, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, koje posluje u okviru EPS-a, rekao je Škundrić i dodao da “Elektrokosmet” struju preuzima iz dela prenosnog sistema “Elektromreže Srbije” na KiM.
Ministar je naveo da je snabdevanje srpskog stanovništva južno od Ibra pod kontrolom takozvane KEK, bez uticaja Srbije, zbog objektivne nemogućnosti pristupa prenosnim i distributivnim elektroenergetskim kapacitetima na ovom delu Kosmeta. Ali Srbija, dodao je, po osnovu prava vlasništva osporava pravo preduzećima koja nije osnovala da raspolažu navedenim resursima i kapacitetima.
Što se tiče naplate struje na severu KiM, ona se kreće između 25 i 30 odsto i moraju se učiniti napori da se to poveća, rekao je Škundrić i naglasio da Srbija nastoji da redovno isporučuje struju Srbima na severu KiM, i da im obezbedi elementrane uslove za život u teškim uslovima u kojima žive.
Izvor Tanjug.rs