Uskoro će biti potrebna dozvola kineskog Ministarstvatrgovine za izvoz tehnoloških metala galijuma i germanijuma.
Kina će od 1. avgusta ove godine uvesti strožiju kontrolu izvoza galijuma i germanijuma. Ovo se navodi u saopštenju kineskogministarstva trgovine. Oba tehnološka metala su važni materijaliza proizvodnju poluprovodnika, solarnih ćelija, LED dioda kao i lasera. Prema Geološkom zavodu SAD, Narodna RepublikaKina ima najveći udeo u svetskoj proizvodnji galijuma i germanijuma.
Najava je takođe izazvala veliku pažnju medija jer je u pozadinipolitička tenzija između SAD i Kine. Ipak, ostaje nejasno kakoće se mere, koje su opravdane kada je reč o nacionalnojbezbednosti, odigrati u praksi. Konkretno, zahteva se odkineskih izvoznih kompanija da podnesu zahtev za licencu zaslanje proizvoda vezanih za galijum i germanijum. Šta je potrebno za licencu ili šta može dovesti do zabrane, nije jasno izsaopštenja Ministarstva trgovine. Međutim, izvoznici morajudati detaljne informacije o primaocu proizvoda. Određenajedinjenja dva metala se kvalifikuju kao roba dvostruke nameneza civilnu i vojnu upotrebu. Kina se stoga može prvenstvenobaviti kontrolom zemalja u koje se ove sirovine isporučuju.
Matijas Rut, generalni direktor dobavljača sirovina TRADIUM GmbH, kaže: „Vest o ograničenjima izvoza galijuma i germanijuma dovela je do nervoze na tržištu. Mnoge kompanijese pitaju da li će njihovi lanci snabdevanja sirovinama ostati otporni s obzirom da kineski izvoznici moraju da prođu krozlicenciranje od avgusta ove godine. Ne bi bilo prvi put da gigant za sirovine -Kina igra poker sa industrijskim metalima i testirasvoju moć. Peking je već 2010. regulisao izvoz metala kao što su retke zemlje. U to vreme, to je dovelo do velikih cenovnihturbulencija. Da li će se to ponoviti i ovog puta ostaje da se vidi.”
Međutim, posmatrači industrijskih dešavanja takođe vide novuregulativu kao reakciju na napore SAD-a da odseku Kinu odisporuke modernih poluprovodničkih čipova. Srednjekraljevstvo zauzima gotovo dominantnu poziciju u sektorusirovina. Ipak, još uvek nije bio u mogućnosti da tehničkisustigne industriju čipova u Južnoj Koreji ili Tajvanu. Premaželjama SAD i nekoliko saveznika, ovaj status kvo ne bi trebaloda se menja. Samo dan nakon kineske objave o galijumu i germanijumu, iz američke vlade su procurili planovi da se kineskim kompanijama zabrani pristup uslugama računarstva u oblaku, na primer od Amazona i Microsofta.
Sve oči su sada uprte u američku ministarku finansija DženetJelen, za koju se očekuje da će ovog četvrtka održati razgovore u Pekingu. Sastanak, koji je zakazan mnogo pre objave Kine, imaza cilj da se uključi u razgovore koji obuhvataju različiteaspekte, uključujući oblikovanje bilateralnih odnosa između dve zemlje i zajedničko rešavanje globalnih izazova