Nacionalna naftna kompanija Kazahstana, KazMunayGaz, i mađarska kompanija MOL Group dogovorile su se o količini kazahstanske nafte koja će se isporučivati cevovodom do Budimpešte, iako pregovori o ceni i dalje traju. U februaru je Mađarska postigla dogovor o uvozu kazahstanske nafte nakon što je Evropska unija odlučila da do kraja 2027. godine potpuno obustavi uvoz ruske nafte. Ipak, šest meseci nakon postizanja sporazuma, datum prve isporuke i dalje je neizvestan zbog nerazjašnjenih cenovnih uslova.
Govoreći na industrijskom skupu u ruskom naftnom gradu Almetjevsku, predsednik upravnog odbora KazMunayGaza Ašhat Hasenov izjavio je da su dve kompanije usaglasile količinu probnih isporuka nafte, ali nije otkrio tačan iznos. Istakao je da će raspored isporuka zavisiti od komercijalnih uslova, koji su još uvek predmet pregovora. Portparol KazMunayGaza rekao je za Upstream da kompanija trenutno ne može dati dodatne komentare.
Od 2023. godine, Kazahstan šalje sirovu naftu ka Evropi putem ruske glavne mreže cevovoda i severne grane Druzhba cevovoda, koja prolazi kroz Rusiju, Belorusiju i Poljsku do Nemačke. Međutim, za isporuku nafte Mađarskoj, KazMunayGaz mora koristiti južnu granu Druzhba cevovoda, koja ide preko Belorusije i dalje kroz Ukrajinu.
Isporuke ruske nafte severnom granom Druzhba cevovoda zaustavljene su početkom 2023. godine nakon što su Poljska i Nemačka počele da primenjuju zabranu EU na uvoz ruske nafte. Ipak, nafta i dalje teče južnom granom cevovoda, jer su Mađarska, Slovačka i Češka dobile izuzeće od embarga zbog svog položaja bez izlaza na more i ograničene infrastrukture za alternativno snabdevanje. Češka je ranije ove godine potpuno obustavila uvoz ruske nafte putem Druzhbe, dok Mađarska i Slovačka i dalje primaju rusku naftu.
Iako se Mađarska protivi planu EU da obustavi uvoz ruske nafte, već je obezbedila alternativne izvore snabdevanja putem Jadranskog naftovoda, koji je povezuje sa morskim terminalom na hrvatskom ostrvu Krk. Istovremeno, Mađarska želi da zadrži isporuke i preko Druzhba cevovoda, te sarađuje sa Srbijom na zajedničkom projektu izgradnje cevovoda između dve zemlje. Očekuje se da će ovaj cevovod biti pušten u rad 2028. godine, a planirani kapacitet iznosi između 80.000 i 100.000 barela dnevno. Upstream je kontaktirao MOL radi komentara.