Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaJužni tok –...

Južni tok – šta se prećutalo?

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Predsjednik Rusije Vladimir Putin otvorio je u petak radove na izgradnji međunarodnog gasovoda „Južni tok“.
Očekuje se da će do 2020. godine, ovaj gasovod do Evrope dopremati 10 odsto ukupnog neophodnog obima gasa.
Učesnici projekta osim ruskog Gasproma biće takođe italijanska, njemačka i francuska kompanija. I to nije slučajno tako, prenosi Glas Rusije.

Posebno je indikativno u vrijeme kada alternativa Južnom toku gasovod Nabuko proživljava krizu.

Italija je svoj izbor, u korist Južnog toka odavno napravila- rekao je za profesor ekonomije na univerzitetu Roma 3 u Rimu Pjero Bini:

„U Italiji nemamo dovoljno energetskih resursa. Mi smo na državnom nivou odustali od atomske energije, a nedovoljno je alternativnih izvora energije. Cijena nafte mnogo zavisi od međunarodne nestabilnosti. U Južnom toku vidimo efikasnost, pošto on predstavlja stabilni i dugoročni energetski projekat. Učešće italijanske kompanije Eni omogućava Italiji da zauzme važno mjesto na međunarodnom energetskom tržištu. Prednosti za našu zemlju su očigledne“.

Ipak, ne pokazuju sve zemlje učasnice podjedanku dosljednost i principijalnost, kao Italija. Posljednjih godina su se pojavile teškoće sa Bugarskom, iako je još 2008.godine bio ratifikovan preliminarni bugarsko-ruski sporazum gdje se govori o učešću Bugarske u projektu Južni tok.

„SAD i određeni krugovi u EU vrše pritisak ne samo na Bugarsku, već i na Srbiju- koja je takođe ključna balkanska karika Južnog toka“, izjavio je Nikola Vrzić, srpski politikolog, novinar lista Pečat:

„Ono što je nesporno da Južni Tok je od velikog ekonomskog i političkog značaja za Srbiju zbog toga što učvršćiva ekonomske i političke veze sa Rusijom koja se jedino pokazala iskreni saveznik i prijatelj Srbije- Ali ja, nažalost, očekujem da će u Srbiji nastaviti neke tihe opstrukcije čitavog posla. U Srbiji je negdje oko osam godina bilo dosta antiruske propagande. Političke stranke, koje su vezane sa Zapadom, a takvih je, nažalost, većina u Srbiji, i medije, koji se finansiraju sa Zapada, učinile su sve što su mogli da ne dođe do tog sporazuma. Na sreću, one nisu uspjele u tome“.

Kako je saopštio ovih dana komesar za energetiku EU Ginter Etinger, pitanja saradnje EU i Rusije u energetskoj oblasti,razmatraće se u okvirima Redovnog savjeta partnerstva Ruisja- EU.

Vjerovatno se radi o razradi opšteg pristupa zemalja izgradnji gasovoda Južni tok. U suprotnom, upravo EU, a ne Rusija može da se nađe van evropskog energetskog polja.

Podsjetimo da Turska ne planira da učestvuje u projektu izgradnje gasovoda „Južni tok“ jer namjerava da bude učesnik u projektima „Nabuko“ i TANAP, u kojima je akcionar.

Izvor Capital

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija: EPS obezbedio kupovinu električne energije iz vetroparkova Alibunar, širi kapacitet obnovljivih izvora energije

Državni elektroenergetski sistem EPS obezbedio je kupovinu električne energije iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i 2, koji će imati ukupnu kapacitet od 168 MW. Ovaj potez deo je kontinuiranog angažmana EPS-a na investicijama u projekte obnovljivih izvora energije, sa...

Rumunija: OPCOM izveštava o opadanju obima trgovine i fluktuacijama cena u aprilu 2025. godine

U aprilu 2025. godine, prosečna cena električne energije na tržištu za dnevnu isporuku rumunske berze OPCOM iznosila je 86,44 evra/MWh, što predstavlja porast od 44,08% u odnosu na isti mesec 2024. godine, ali i pad od 18,74% u poređenju...

Hrvatska: CROPEX izveštava o opadanju obima trgovine električnom energijom i cena u aprilu 2025.

U aprilu 2025. godine, na hrvatskoj energetskoj berzi CROPEX trgovano je ukupno 982.941,6 MWh električne energije, što predstavlja pad od 10,3% u odnosu na mart. Od ovog obima, 732.302,5 MWh trgovano je na tržištu za dan unapred, dok je...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!