Projekat “Južni tok” Srbiji treba da omogući povećanje energetske bezbednosti, poručila je ministarka energetike Zorana Mihajlović.
Predstavljajući poslanicima predloženi zakon o “Južnom toku”, Mihajlović je navela da su do sada urađeni studija izvodljivosti, generalni projekat i prostorni plan područja posebne namene.
“Projekat ‘Južni tok’ Srbiji treba da omogući povećanje energetske bezbednosti. Srbija se danas snabdeva gasom iz samo jednog pravca, to je pre svega čini nesigurnom, a sa druge strane Srbija se opredelila da će vršiti gasifikaciju i koristiti gas mnogo vise nego do sada”, objasnila je ministarka.
Kako je istakla, “Južni tok” treba da obezbedi drugi pravac dotoka gasa, poveća energetsku stabilnost države, ali i da doprinese povećanju broja radnih mesta. Uz napomenu da je “Južni tok” ogroman međunarodni projekat koji je veoma značajan za Srbiju, Mihajlovićeva je istakla da će usvajanje predloženog zakona omogućiti da se posao eksproprijacije završi mnogo brže.
Predloženi zakon o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i pribavljanja dokumentacije radi realizacije izgradnje sistema za transport prirodnog gasa “Južni tok” treba da ubrza eksproprijaciju zemljišta i pripremu terena za izgradnju tog gasovoda kroz Srbiju. Donošenjem posebnog zakona za “Južni tok” stvaraju se uslovu za pribavljanje potrebnih dozvola i izgradnju deonice tog magistralnog gasovoda kroz Srbiju, u koju će biti uloženo oko 1,7 milijardi evra.
Taj projekat je značajan ne samo za privredni razvoj Srbije, nego i regiona, navodi se u obrazloženju predloga tog zakona, koji “Južni tok” definiše kao projekat od javnog interesa. Predlogom tog zakona se utvrđuju posebna pravila za potpunu eksproprijaciju zemljišta na trasi gasovoda, koja obuhvata oko 10.000 parcela, a korisnik eksproprijacije je Privredno društvo Južni tok Novi Sad, koje stiče pravo na to eksproprisano zemljište sedam dana od donošenja rešenja o eksproprijaciji.
To društvo je zajedničko preduzeće Srbijagasa, koji u toj firmi poseduje 49 odsto vlasništva i ruskog “Gasproma” koji ima 51 odsto akcija. Predviđena je isplata naknada i taksi vlasnicima parcela, koje se nalaze na trasi gasovoda, po ceni koje ne mogu biti niže od tržišnih, uz davanje roka u kojem je privredno društvo “Južni tok Novi Sad” dužno da plati propisane takse i naknade.
Izvor Akter