Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaJugopetrolu se ne...

Jugopetrolu se ne može oduzeti pravo koje nema

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Vlada je predložila Ustavnom sudu Crne Gore da odbije inicijativu koju je podnio kotorski Jugopetrol za ocjenu ustavnosti odluke o određivanju blokova za dodjelu ugovora o koncesiji za proizvodnju i istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju.

U Jugopetrolu tvrde da na osnovu ugovora sa Vladom iz prije deceniju ili dvije imaju pravo na istraživanje nafte i gasa, a u Vladi odgovaraju da oni to nijesu potkrijepili nikakvim dokazom.

Zahtjev Jugopetrola

Jugopetrol je u inicijativi za ocjenu ustavnosti odluke Vlade da, pojednostavljeno rečeno, raspiše tender za eksploataciju nafte i gasa, naveo da je sa Vladom Crne Gore, 5. oktobra 1995. godine, zaključio ugovor o pravu na istraživanje i eksploataciju nafte i gasa na kopnu i podmorju Crne Gore. Na osnovu toga je Jugopetrol, tvrde iz ove kotorske kompanije, stekao koncesiona prava koja obuhvataju pravo na istraživanje i eksploataciju nafte i gasa bloka 1 i bloka 2. Oni navode i da je aneksom iz 2001. između ostalog utvrđen rok eksploatacije na period od 25 godina. Iz Jugopetrola dalje ističe, i da je tadašnje Ministarstvo privrede (3. februara 2000. godine) izdalo uvjerenje kojim potvrđuje da podnosilac inicijative ima pravo na istraživanje nafte i gasa na kopnu i podmorju Crne Gore, u skladu sa ugovorom i da može zaključiti ugovor o zajedničkom ulaganju sa stranim partnerima na području koje je predmet koncesionog ugovora.

U informaciji sa kojom se juče upoznala Vlada, a koju je potpisao ministar ekonomije Vladimir Kavarić, negiraju se svi Jugopetrolovi navodi pozivajući se na dokumente i Ustav.

U Vladi navode da Jugopetrol svoje tvrdnje nije potkrijepio ni jednim dokazom, već bez bilo kakvog osnova pokušava opravdati neispunjenje ugovorom definisanih obaveza.

–  Odluka o određivanju blokova za dodjelu ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika nije donešena suprotno odredbama člana 58 stav 2 i člana 59 stav 1 Ustava Crne Gore, kojima se jemči pravo svojine i sloboda preduzetništva, što predstavlja pozivanje na pogrešne odredbe Ustava, jer se u ovom slučaju nije radilo o navodnom ograničenju prava svojine niti slobode preduzetništva. Država Crna Gore je shodno Zakonu o državnoj imovini imalac prava svojine nad prirodnim bogatstvima i to ni u kom slučaju ne može biti podnosilac inicijative kojem je zaključivanjem ugovora bilo dato samo pravo korišćenja prirodnog bogatstva, a koje je isti izgubio zbog neizvršavanja ugovorenih obaveza – navodi se u informaciji koju je potpisao ministar Kavarić.

Kotorski Jugopetrol je, objašnjava se u informaciji Ministarstva ekonomije, izgubio ugovor zato što nije izvršavao obaveze iz njega.

–  Članom 2 aneksa III ugovora, kako objašnjava Kavarić, je utvrđeno da u slučaju da koncesionar, odnosno Jugopetrol, ne završi istraživanje u bilo kojem području ugovorenih blokova u istražnom periodu koji je nadležno ministarstvo odredilo, ugovor će prestati da važi za područje na kojem istraživanje nije završeno – objašnjavaju iz Ministarstva ekonomije.

Država nije sprečavala

Država, kako navode iz ovog vladinog resora, ničim nije onemogućila Jugopetrol da obavlja prava iz ugovora.

– Netačni su navodi da je država Crna Gora koristila „javna prava“ da bi izmijenila, poništila, sprečavala  ili onemogućila primjenu koncesionog ugovora. Ni jednom svojom radnjom ili propuštanjem država Crna Gora nije onemogućila podnosioca inicijative da vrši ugovorom data prava na blokovima koji su bili predmet koncesionog ugovora. U prilog tvrdnji da je država Crna Gora poštovala ugovorom definisane obaveze stoje i činjenice da je Ministarstvo ekonomije, na osnovu zahtjeva podnosioca inicijative, uvijek izdavalo neophodna odobrenja potrebna za vršenje poslova istraživanja na bloku 1 i 2 (Prevlaka) – objašnjavaju iz Ministarstva.

Ministar Kavarić u dopisu navodi da su netačne tvrdnje Jugopetrola da je ugovor i dalje na snazi, te da im država Crna Gora u svojstvu nosioca „javne vlasti“ pokušava oduzeti koncesiono pravo.

– Jasno je, a što je i navedeno kako dokazima tako i tvrdnjama podnosioca inicijative (Jugopetrola) iznijetim u zahtjevu od 18. marta 2004. godine, u kojem i sam konstatuje da su mu u nekoliko navrata produžavani rokovi istraživanja, da je država Crna Gora kao ugovorna strana preduzimala sve radnje i aktivnosti u cilju realizacije koncesionog ugovora. Iz dokaza  je jasno da je ugovor iz 31. marta 2007. godine prestao da važi, tako da cjelokupna teritorija Crne Gore uključujući i podmorje, nije opterećena bilo kakvim koncesionim pravom za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa. U cilju valorizacije ovog prirodnog resursa Vlada Crne Gore je ušla u proceduru objavljivanja javnog poziva za dodjelu ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju Crne Gore – objašnjava Kavarić.

Izvor Pobjeda

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija poboljšava energetsku sigurnost povećanjem skladišta gasa i novim isporukama iz Azerbejdžana

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović najavila je da su skladišta gasa u Srbiji dobro popunjena, sa značajnim rezervama planiranim za novembar. Skladište gasa Banatski Dvor će imati kapacitet od 750 miliona kubnih metara, dok će dodatnih 163...

Srbija izdala građevinsko odobrenje za proširenje skladišta gasa Banatski Dvor

Dušan Bajatović, direktor državne gasne kompanije Srbijagas, potvrdio je da je izdato građevinsko odobrenje za proširenje skladišta gasa Banatski Dvor. Bajatović je izvestio da projekat proširenja teče prema planu, sa definisanim i nabavljenim potrebnim opremama. Takođe je napomenuo da...

Mađarska: MVM Grupa buši desetu bušotinu u gasnim poljima istočnog dela zemlje

Mađarsko Ministarstvo energije saopštilo je da državna kompanija MVM Grupa trenutno buši svoju desetu bušotinu u gasnim poljima istočnog dela Mađarske. U saopštenju Ministarstva istaknuto je da je dubljenje četvrte nove bušotine u oblasti Sarkad završeno i da se...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!