Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaJoš bez tendera...

Još bez tendera za traženje nafte u crnogorskom podmorju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Iako je tender za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju bio predviđen za kraj septembra, ni danas nije jasno kada će biti raspisan.

Tenderska dokumentacija, kako je “Vijestima” saopšteno iz Ministarstva ekonomije je spremna, ali će Savjet za kapitalne projekte i privatizaciju zvanično oglasiti nadmetanje tek nakon što kompanije zainteresovane za učešće budu obaviještene o tome.

Na poziv za učešće na tenderu prijavilo se 20 firmi koje predstavljaju renomirane naftne kompanije, a pet od njih, kako su ranije saopštili iz Ministarstva ekonomije, spadaju u kategoriju najvećih naftnih kompanija na globalnom nivou.

“U pitanju je ozbiljan posao i, s obzirom na to da se radi o jako ozbiljnom sektoru i da se prvi put upuštamo u nešto ovako, država mora biti u potpunosti pripremljena i zaštićena od eventualnih šteta koje se mogu desiti”, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva ekonomije.

Kada bude konačno raspisan, tender za istraživanje nafte i gasa biće otvoren devet mjeseci, a u ponudi za istraživanje naći će se površina od 3.100 kvadratnih kilometara.

Područje za eksploataciju nafte i gasa podijeljeno je na blokove ukupne površine oko 300 kvadratnih kilometara i na prvom tenderu biće 13 blokova.

Pomoćnik ministra ekonomije koji koordinira tender Vladan Dubljević ranije je “Vijestima” rekao da država u fazi istraživanja nafte i gasa neće imati nikakvih troškova već će cjelokupan rizik biti na kompaniji koja dobije taj posao.

Ozbiljniji prihod od nafte i gasa očekuje se 2017. godine, a država će, kako je planirano, od naftnih kompanija ubirati 70 odsto njihovog profita na godišnjem nivou kroz unaprijed definisane naknade i poreze.

Obavezna nepovratna naknada koja se plaća prilikom prijave na tender za dodjelu koncesije za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa kretaće se u rasponu između 30.000 do 50.000 eura.

Druga naknada je za površinu koja se koristi za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa, a plaćaće se jednom godišnje unaprijed za narednu kalendarsku godinu uz obračun kamate za neblagovremeno plaćanje. Za prvih sedam godina ona će iznositi 300 eura po kilometru kvadratnom, a za osam godina i više 3.000 eura.

Koncesionari će plaćati naknadu za pokriće troškova u slučaju napuštanja ležišta. Ta naknada treba da se definiše u svakom ugovoru posebno, jer će zavisti od broja blokova, ležišta i bušotina koji su obuhvaćeni pojedinačnim ugovorima. Biće definisana i naknada za zagađenje životne sredine.

Kada su u pitanju porezi, koncesionari će plaćati porez na dobit čija stopa iznosi devet odsto i posebni porez na ekstraprofit koji će se regulisati posebnim zakonom, a koji će iznositi 50 odsto. Taj akt je u fazi pripreme i biće urađen za najviše dva mjeseca.

Izvor Vijesti

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!