Cene na evropskim tržištima električne energije pale su u 40 nedelji u odnosu na 39. nedelju, zahvaljujući blagom vremenu i slaboj tražnjo. U regionu jugoistočne Evrope, cena na berzama električne energije je pala na svim tržištima osim u Italiji i Turskoj. Prosečnim pad cene iznosi oko 5%.
Srbija je zabeležila najveći nedeljni pad cene struje od 12,5% u odnosu na prethodnu nedelju, a sledi Mađarska sa 9,5%. Turska je zabeležila skok cene struje od skoro 7%, a sledi Italija sa povećanjem od 4%.
U jugoistočnoj Evropi sva tržišta su registrovala cene struje ispod 100 evra po MWh, osim Turske i Italije. Cene električne energije su se kretale između 76 – 121 evra po MWh, pri čemu je veleprodajna cena struje bila najniža u Turskoj sa nedeljnim proosekom od 75,8 evra po MWh, a slede Srbija, Bugarska i Rumunija, sa cenama struje od 89,7 evra po MWh, odnosno 92,1 evra po MWh.
Italijansko tržište je bilo najskuplje u jugoistočnoj Evropi sa 120,79 evra po MWh, a sledi Grčka koja je zabeležila cenu struje od 97,64 evra po MWh.
Prosečne nedeljne cene električne energije u centralnoj Evropi pratile su opadajući trend na svim tržištima tokom 40. nedelje. Povećanje proizvodnje vetra i niže cene gasa doprineli su padu cena električne energije. Smanjenje prosečne cene gasa i CO2 i povećanje proizvodnje energije vetra na nekim tržištima doveli su do nižih cena na evropskim tržištima električne energije.
Sva veleprodajna tržišta električne energije u Centralnoj Evropi zabeležile su značajne gubitke u ceni električne energije, pri čemu su cene ostale ispod praga od 100 evra po MWh. Nemačka je zabeležila najnižu cenu struje od 74,2 evra po MWh, beležeći pad od 30% u odnosu na 39. nedelju. Sledi Francuska koja je zabeležila cenu struje od 78,8 evra po MWh. Švajcarsko tržište je bilo najskuplje u Evropi sa cenom struje od 95,3 evra po MWh.