Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRudarstvoIstražujući razloge oskudice...

Istražujući razloge oskudice nikla na zemlji

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

 

Nikl ima veliki značaj u brojnim industrijama zbog svoje raznovrsne primene.

Uprkos njegovom prisustvu u svakodnevnim predmetima, realnost je da je nikl izuzetno redak element na Zemlji. U ovom članku govorimo o oskudici nikla, otkrivajući faktore koji stoje iza njegove ograničene dostupnosti i ispitujući implikacije za različite sektore.

Retkost:

Izobilje u Zemljinoj kori:

Retkost nikla postaje očigledna kada se uzme u obzir njegovo izobilje u Zemljinoj kori.On  je znatno ređi u poređenju sa elementima kao što su kiseonik, silicijum i aluminijum.

Ova oskudica stavlja nikl u posebnu kategoriju, povećavajući njegovu privlačnost i potražnju.

Geološki faktori:

Nekoliko geoloških faktora doprinosi retkosti nikla. Za razliku od elemenata kao što su gvožđe ili aluminijum, koji se nalaze u znatnim naslagama, nikl je često raspršen u nižim koncentracijama.

Često se javlja u kombinaciji sa drugim mineralima, kao što su pentlandit i garnijerit, što njegovu ekstrakciju čini izazovnijom i skupljom.

Izazovi pristupačnosti i ekstrakcije:

Čak i kada se otkriju nalazišta nikla, pristup i vađenje metala predstavljaju značajne izazove. Poznate rezerve nikla se često nalaze u udaljenim oblastima, što zahteva opsežna istraživanja i razvoj infrastrukture.

Pored toga, sam proces ekstrakcije može biti otežan, uključujući tehnike kao što su podzemno rudarstvo ili topljenje na visokoj temperaturi.

Ovi faktori povećavaju cenu i složenost dobijanja nikla, dodatno povećavajući njegovu oskudicu.

Primena u industriji:

Nikl svoju primarnu primenu nalazi u proizvodnji nerđajućeg čelika. Nerđajući čelik se široko koristi u industrijama kao što su građevinarstvo, transport i proizvodnja.

Međutim, retkost nikla direktno utiče na cenu proizvodnje nerđajućeg čelika. Kako potražnja za nerđajućim čelikom nastavlja da raste, ograničena dostupnost nikla može dovesti do viših cena za krajnje potrošače.

Baterije za električna vozila:

Globalna tranzicija ka električnim vozilima (EV) značajno je povećala potražnju za niklom, posebno u proizvodnji baterija.

Katodni materijali bogati niklom, kao što su nikl-kobalt-aluminijum i nikl-mangan-kobalt, nude povećanu gustinu energije i bolje performanse.

Međutim, nestašica nikla predstavlja izazov za proizvodnju električnih vozila, što potencijalno dovodi do ograničenja u lancu snabdevanja i fluktuacija cena.

Ostale primene:

Pored nerđajućeg čelika i baterija, nikl igra ključnu ulogu u raznim drugim industrijama. Koristi se u elektronici, vazduhoplovstvu i hemijskoj proizvodnji.

Nedostatak nikla bi mogao da utiče na razvoj i isplativost ovih sektora, potencijalno podstičući izbor alternativnih materijala ili povećanje troškova.

Istraživanje alternativnih izvora:

Obzirom na ograničenu dostupnost nikla, naučnici i istraživači aktivno istražuju alternativne izvore i metode recikliranja.

U toku su napori da se razviju efikasnije tehnologije ekstrakcije, istraže mogućnosti dubokomorskog  rudarstva i istraže procesi reciklaže da bi se nikl izdvojio iz odbačenih proizvoda

Ove inicijative imaju za cilj da ublaže pritisak na postojeće rezerve i obezbede održivo snabdevanje niklom za buduće potrebe.

Nikl, uprkos svojoj sveprisutnosti u našem svakodnevnom životu, ostaje izuzetno redak element na Zemlji. Geološka distribucija, izazovi vađenja i ograničene rezerve doprinose njegovoj oskudici.

Kako se industrije i dalje oslanjaju na nikl za različite primene, njegova retkost je očigledna i dovodi do povećanih troškova i brige o lancu snabdevanja.

Međutim, tekuća istraživanja i istraživanje alternativnih izvora ulivaju nadu da će u budućnosti ovaj neprocenjivi metal biti pristupačniji.

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Zelena agenda EU i kontroverze oko rudarenja litijuma u Srbiji

Evropska unija (EU) promoviše zelenu agendu koja se fokusira na električna vozila (EV) kao ključni element za ostvarivanje svojih klimatskih ciljeva. Međutim, ekološki trošak ove tranzicije izaziva zabrinutost, naročito kada je u pitanju nabavka litijuma, ključne komponente za baterije....

Navigacija kroz razvijajući pejzaž skladištenja energije putem baterija u Velikoj Britaniji

U poslednjim godinama, Velika Britanija je doživela značajan rast u skladištenju energije putem baterija, vođen potrebom za balansiranjem elektroenergetske mreže koja se sve više oslanja na obnovljive izvore. Kompanije i investitori su uložili značajna sredstva u ove projekte, očekujući...

Srbija: EPS favorizuje pumpne hidroelektrane umesto litijum baterija za skladištenje energije iz obnovljivih izvora

Iako se litijum u Srbiji promoviše kao rešenje za različite izazove, uključujući elektromobilnost i skladištenje energije iz obnovljivih izvora, stručnjaci iz državnog preduzeća EPS izražavaju oprez u vezi sa njegovom upotrebom za skladištenje električne energije. Stručnjaci EPS-a smatraju da se...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!