Bruto domaća potrošnja energije u Europskoj uniji od 2006. do 2012. pala je osam posto, pokazuju podaci koje je za 28 zemalja EU objavila europska statistička agencija Eurostat.
U tom je razdoblju potrošnja energije pala u 24 članice, od čega najviše u Litvi 17 posto, te Portugalu, Grčkoj i Mađarskoj, gdje je pad između 14 i 15 posto. Pad potrošnje u Hrvatskoj nešto je veći od europskoga prosjeka te je u šestogodišnjem razdoblju iznosio devet posto. “Potrošnja pada zbog krize i pada industrijske proizvodnje”, kaže za Poslovni.hr Jasminko Umičević, naftni konzultant. Potrošnja naftnih derivata u EU, objašnjava, pala je na razine iz 1996. godine. Potrošnja energije istodobno je rasla u Estoniji, Nizozemskoj, Poljskoj i Švedskoj.
Stopa ovisnosti o uvozu energije u 2012. godini na razini cijele EU iznosila je 53 posto, koliko je i u Hrvatskoj. Na jednom kraju ekstrema je Malta, koja uvozi svu energiju, a na drugom Danska, koja je u 2012. bila jedini neto izvoznik energije u cijeloj EU.
Među najmanje ovisnima o uvozu su Estonija, Rumunjska, Češka, Švedska, Nizozemska i Poljska. Titula najvećega proizvođača energije u 2012. godini pripala je Francuskoj, koja proizvodi 17 posto ukupne energije u EU. Slijede Njemačka, Velika Britanija, Poljska i Nizozemska. Sve te zemlje čine 64 posto ukupne proizvodnje energije EU. Hrvatska u ukupnoj proizvodnji energije sudjeluje sa 3,5 posto.
Izvor Croenergo