Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Nuklearna bomba na...

Hrvatska:Nuklearna bomba na Balkanu-Grinpis traži hitnu proveru elektrane Krško!

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Pre tri dana tokom redovnog remonta nuklearne centrale Krško u Sloveniji utvrđena su oštećenja na šipkama za nuklearno gorivo i da je deo jedne od njih pao na dno bazena sa gorivom.

Nedavni kvar u nuklearki Krško uzburkao je duhove, pa iako stručnjaci tvrde da ni u jednom trenutku bezbednost građana nije bila dovedena u pitanje, udruženja za zaštitu životne sredine upozoravaju da se takve situacije, svega nekoliko desetina kilometara od hrvatske granice, događaju sve češće.

Za najnoviji incident “kriva je” 45 centimetara duga šipka, koja je prilikom redovnog remonta pala u bazen s potrošenim gorivom. Iako su iz Krškog rekli da ni u jednom trenutku nije bila ugrožena bezbednost radnika i okolnog stanovništva, udruženja za zaštitu životne sredine ništa ne prepuštaju slučaju.

“Grinpis traži da se svi elementi goriva izvade iz reaktora, da se obavi inspekcija svih elemenata i da sve vreme nuklearka u Krškom ne sme da radi”, rekao je Zoran Tomić iz hrvatskog Grinpisa, koji je zabrinut jer se u Krškom sve češće događaju kvarovi.

Iako međunarodni stručnjaci tek treba da utvrde kako je šipka upala u reaktorski bazen i na osnovu toga procene da li je ugrožen nastavak rada elektrane, hrvatski nuklearni stručnjaci poručuju – diže se buka nizašta.

Takva oštećenja nisu neuobičajena za nuklearnu industriju, mnoge elektrane u Evropi imaju ih češće, ističe Saša Medaković iz Državnog zavoda za nuklearnu bezbednost.

“Neobično za nuklearku Krško je to što se do sada takav događaj nije zbio i nemaju iskustva sa saniranjem. To je razlog zašto su pozvali stručnjake iz Francuske, da im daju stručno mišljenje kako najbolje da pristupe saniranju tog problema”, objašnjava Medaković.

Na poslednjem evropskom testu bezbednosti, Krško je proglašena najsigurnijom nuklearkom u Evropi.

“Od nje dobijamo 20 posto ukupne električne energije. Odbacivanje toga i okretanje obnovljivim izvorima energije za Hrvatsku bi u ovom trenutku bilo neozbiljno i prilično skupo”, smatra predsednik Hrvatskog nuklearnog društva Davor Grgić.

Inače, Hrvatska će Krško da koristi još dugo – rok je do 2023. godine. Okretanje obnovljivim izvorima energije nije isplativa opcija, s obzirom da oni zavise od vremenskih uslova, a ujedno i od državnog budžeta, koji je ionako “na klimavim nogama”.

Inače, pre tri dana tokom redovnog remonta nuklearne centrale Krško u Sloveniji utvrđena su oštećenja na šipkama za nuklearno gorivo i da je deo jedne od njih pao na dno bazena sa gorivom. Nadležni tvrde da nuklearna bezbednost nije ugrožena.

“Bezbednost građana nije ugrožena”, poručio je u petak Andrej Stritat, šef Uprave za nuklearnu bezbednost, na vanrednoj konferenciji za novinare u Kršku.Međutim, javnost je ostala uznemirena vešću da je jedna goriva šipka pukla i pala na dno bazena.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!