Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Istraživanje nafte u...

Hrvatska:Istraživanje nafte u Jadranu- Veliki potencijal, ali i rizici

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Hrvatska bi uskoro mogla doći do velikog novca zahvaljujući velikim količinama sirove nafte i prirodnog plina za koje se vjeruje da se nalaze ispod Jadranskog mora, javlja Deutsche Welle.
Norveški brod koji traga za ležištima nafte i plina u Zemljinoj kori ispod površine mora, tzv. drillship, već tjednima skenira morsko dno, ugrožavajući pritom morske životinje poput dupina, kitova pa čak i ribnjaka.

Brod “Northern Explorer” norveške komanije Spectrum ASA prikuplja podatke o potencijalnim poljima nafte i plina koristeći seizmičke zračne puške. Kompanija nije bila voljna dati komentar o svom djelovanju u Jadranskom moru.

“Zračne puške aktiviraju glasne eksplozije ispod vode. Od toga naftne kompanije dobivaju informacije o strukturi tla kako bi saznali gdje trebaju postaviti svoje platforme”, izjavila je Nikolina Rako, voditeljica Jadranskog projekta dupin te dodaje kako HrvatskA krši europske zakone jer nije obavila istraživanje o tome koliko potraga za naftom i plinom utječe na okoliš.

Hrvatska vlada planira dodijeliti prve dozvole za bušenje 2015. godine. Također, Vlada je ugovor za istraživanje nafte vrijedan 8 milijuna eura dodijelila bez javnog natječaja te bez konzultiranja s parlamentom niti je o tome obavijestila hrvatsku javnost”, piše DW.

Neprofitna organizacija Ocean Care, sa sjedištem u Švicarskoj, upozorila je da zvučne detonacije u razmacima od desetak minuta koje odjekuju pod vodom mogu teško oštetiti morske organizme i prouzročiti dugoročne štete. Seizmička istraživanja sa snažnim zvučnim topovima proizvode zvuk snage do 240 decibela.

Vjeran Piršić iz udruge “Eko Kvarner” također je skeptičan prema naftnim kompanijama.

“Bez ikakve javne rasprave i bez javnog natječaja to nije legalno i dozvoljeno. Sve to moglo bi rezultirati katastrofom”, rekao je Pirišić.

U svibnju prošle godine predsjednik Ivo Josipović je za CNN izjavio kako će hrvatsku ekonomiju oživjeti nafta i plin iz Jadrana te da hrvatska traži partnera u energetskom sektoru koji bi joj pomogao da otkrije naftna i plinska polja.

Spectrum će snimiti oko 35 tisuća četvornih kilometara, odnosno cijeli hrvatski dio Jadrana, a seizmičko snimanje bit će završeno do kraja prvog tromjesečja.

Izvor SEEbiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte i TTF gasa skaču usled tenzija na Bliskom istoku i zabrinutosti oko snabdevanja

Fjučersi na Brent naftu za naredni mesec na ICE tržištu zabeležili su najnižu nedeljnu cenu poravnanja od 66,87 dolara po barelu u utorak, 10. juna. Tokom većine sesija druge nedelje juna, cene su se kretale ispod 70 dolara po...

Evropa: Potrošnja električne energije raste u većini tržišta uz porast temperatura početkom juna 2025. godine

U drugoj nedelji juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Italija je zabeležila najveći porast od 12%, što je rezultat oporavka potrošnje nakon praznika Dana Republike 2. juna. Francuska je...

Rekordni rast solarne energije i različiti trendovi vetra obeležili početak juna na evropskim energetskim tržištima

Tokom nedelje od 9. juna, proizvodnja solarne fotonaponske energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u odnosu na prethodnu nedelju. Nemačka je zabeležila najveći rast od 41%, zatim Francuska sa 38% povećanja. Proizvodnja u Italiji porasla je za...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!