Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:Ina- Financijski rezultati...

Hrvatska:Ina- Financijski rezultati za 2013. prikazani točno i objektivno

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ina je danas priopćila da su njeni financijski rezultati za prošlu godinu prikazani točno i objektivno, da je financijski izvještaj za 2013. odobren od strane Odbora za reviziju te da se umanjenje vrijednosti imovine u Siriji temeljilo na procjeni mjerljivih rizika u tamošnjem ekonomskom i političko-sigurnosnom okruženju, a umanjenje vrijednosti u segmentu rafinerija i marketinga na značajno promijenjenim okolnostima u globalnom rafinerijskom biznisu.

Iz Ine su priopćenjem reagirali na interpretacije u medijima o rezultatima kompanije u 2013. godini.

Ina je, naime, krajem prošlog tjedna objavila da je dobit Ina Grupe u prošloj godini bez jednokratnih stavki iznosila 953 milijuna kuna, no pod utjecajem izvanrednih stavki i amortizacije u Siriji, odnosno jednokratnih stavki u iznosu od 2,4 milijarde kuna, Ina je iskazala gubitak u iznosu od 1,5 milijardi kuna. Jednokratne se stavke odnose na 1,5 milijardi kuna vrijednosnog usklađenja imovine u Siriji, umanjenje vrijednost imovine rafinerija i marketinga za 738 milijuna kuna te 127 milijuna kuna po poreznom rješenju u toj djelatnosti.

U današnjoj reakciji iz Ine ističu kako su svi financijski izvještaji kompanije, pa tako i onaj za 2013. godinu, u skladu sa Zakonom o računovodstvu i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja (MSFI).

“O Ininom financijskom izvještaju za 2013. godinu raspravljalo se na sjednici Uprave kompanije, a odobrio ga je i Odbor za reviziju Ine te nije bilo razilaženja u stavovima”, ističu iz Ine.

Članove Odbora za reviziju imenuje Nadzorni odbor Ine, a od 18. prosinca 2012. to su Željko Perić kao predsjednik te članovi Damir Vanđelić, Jozsef Molnar i Jozsef Simola.

“Među ostalim odgovornostima, Odbor za reviziju donosi odluku o usvajanju sažetog financijskog izvješća za potrebe izvještavanja na burzi. Donošenje takve odluke nije u nadležnosti pojedinih dioničara, pa tako ni MOL-a”, ističu iz Ine.

Navode i kako sukladno navedenim međunarodnim standardima, Ina, kao i druge kompanije, na kraju svakog izvještajnog razdoblja (u zadnjem kvartalu godine) provodi testiranja vrijednosti ukupne imovine, odnosno ispituje postoje li objektivni pokazatelji da vrijednost imovine treba biti umanjena.

“Procjenu pretpostavki za izračun umanjenja vrijednosti pregledava međunarodno priznati ovlašteni neovisni revizor, te sukladno tome izdaje mišljenje na financijska izvješća. U proteklim razdobljima revizor je izdao čista mišljenja na ista, a revizija izvješća za 2013. je u tijeku pri čemu ne očekujemo značajna odstupanja od objavljenih nerevidiranih podataka”, naglašavaju iz kompanije.

U vezi s umanjenjem vrijednosti imovine u Siriji, iz Ine ističu kako je kompanija provela detaljno testiranje te imovine s obzirom na pokazatelje umanjenja zbog trenutne političko-sigurnosne situacije u Siriji. “Ono se temeljilo na procjeni budućih očekivanih novčanih tokova od neprekinute upotrebe takve imovine, a u obzir su uzeti mjerljivi rizici u tamošnjem ekonomskom i političko-sigurnosnom okruženju. Kompanija je ujedno angažirala i vanjskog savjetnika, eksperta za geopolitička pitanja Bliskog istoka pri ocjeni korištenih pretpostavki. I ostale međunarodne kompanije, koje su poslovale u Siriji i kao Ina proglasile ‘višu silu’, već su ranije napravile umanjenje imovine”, navodi se u priopćenju.

Dodaju da je, kao i prethodnih godina, procjena umanjenja istom metodologijom, provedena i u Segmentu djelatnosti Rafinerije i Marketing s obzirom na kontinuirane gubitke u poslovanju, što je rezultiralo određenim umanjenjem vrijednosti. Umanjenje se, kako se navodi, temelji i na činjenici značajno promijenjenih okolnosti u globalnom rafinerijskom biznisu te postojanja velikog pritiska na ovaj dio poslovanja u Europi.

Zaključno također ističu kako, temeljem Zakona o porezu na dobit, troškovi umanjenja imovine predstavljaju porezno nepriznat rashod.

Izvor Seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!