Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska: Vrdoljakovo ministarstvo...

Hrvatska: Vrdoljakovo ministarstvo o Ini i Rusima-Ne želimo komentirati

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Hrvatska Vlada razgovara s ruskom naftnom kompanijom Rosneft o prodaji dijela državnog udjela u INA-Industriji nafte, nastojeći tako riješiti spor s mađarskim MOL-om po pitanju kontrole nad hrvatskom kompanijom, piše Bloomberg, što u Ministarstvu gospodarstva nisu danas htjeli komentirati.

“Hrvatska je Vlada otvorila pregovore s mađarskim MOL-om oko izmjena dioničarskog ugovora za Inu i ti pregovori počinju 18. rujna”, kažu u Ministarstvu gospodarstva, dodajući kako ne žele komentirati hoće li će tko u međuvremenu iskazati interes za Inu.

Bloomberg, pozivajući se na izvore bliske pregovorima, piše da je Hrvatska spremna smanjiti svoj udjel u Ini na 25 posto plus jednu dionicu, uz uvjet da je MOL također spreman prodati svoj udjel. Iz Rosneftova odjela za odnose s javnošću, kao i iz mađarskog MOL-a, Bloombergu nisu bili spremni komentirati tu informaciju.

Hrvatska Vlada uskoro počinje pregovore s MOL-om o izmjenama dioničarskog ugovora o Ini. MOL u Ini drži 49,08, a hrvatska država 44,84 posto udjela. Pregovori Vlade i MOL-a o Ini počet će 18. rujna, a Vlada je početkom kolovoza u pregovarački tim imenovala ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i ravnatelja Ureda za upravljanje državnom imovinom Mladena Pejnovića.

Ministar gospodarstva Vrdoljak u jutrošnjoj je emisiji “Poslovni tjedan” Hrvatskog radija izjavio kako očekuje konstruktivne razgovore s MOL-om. Na pitanje treba li država ostati među glavnim dioničarima u Ini, u svjetlu špekulacija prema kojima Vlada u slučaju neuspjeha pregovora s MOL-om razmišlja o mogućnosti izlaska iz vlasničke strukture Ine, Vrdoljak je odgovorio da država sigurno neće izići iz vlasničke strukture jer je Ina strateška kompanija.

“Nikad, dok sam ja ministar gospodarstva, Ina neće biti podružnica MOL-a i to će biti prvi uvjet pregovora, nego zasebna kompanija u kojoj MOL i Republika Hrvatska mogu naći zajednički interes”, rekao je Vrdoljak. Kazao je kako očekuje da će MOL vidjeti ozbiljan državnički pristup pregovorima o interesima Vlade, države i građana u Ini.

“Bit će vrlo sustavno pripremljeno. Moramo sve otvorene teme vrlo ozbiljno raspraviti. Prvo, zaustavljanje bilo kakvih procesa restrukturiranja ili dijeljenja otkaza dok traju pregovori, a nakon toga ćemo razmijeniti stajališta u vezi upravljanja”, kaže Vrdoljak. Po njegovim riječima, Ina ne može raditi i njome se upravljati izvan Zakona o trgovačkim društvima te to hitno treba promijeniti. Potom slijede velika otvorena pitanja, a to su rafinerije, ugovor o plinskom poslovanju te dosadašnja i buduća veleprodajna trgovina naftom, kazao je Vrdoljak.

Ministar Vrdoljak je, inače, u lipnju ove godine s predsjednikom Upravnog odbora Rosnefta Igorom Sechinom potpisao zajedničku izjavu o interesu za investiranje u energetski sektor Hrvatske, a s ciljem podržavanja Rosnefta u istraživanju mogućnosti za provođenje takvih različitih projekata u Hrvatskoj.

Početkom kolovoza austrijska agencija APA prenijela je izjavu visokopozicioniranog dužnosnika MOL-a da će mađarska kompanija prodati svoj udjel u Ini, ako ne uspije još jedan pokušaj da s hrvatskom Vladom postigne dogovor oko Ine.

“Ako i nakon toga budu sprječavane odluke, primjerice o velikim ulaganjima, MOL namjerava prodati svoj udio od 49 posto u Ini. Međutim, ni preuzimanje većinskog udjela u Ini nije isključeno”, rekao je dužnosnik koji je želio ostati neimenovan. Ako Hrvatska ne bude spremna na kompromis, MOL će morati svoj udio prodati, ako bude morao i Rusima, čijim naftnim kompanijama sada ne želi prepustiti naftno tržište jugoistočne Europe, objavila je tada APA.

Izvor Poslovni

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Nekorišćeni potencijal solarne energije u Sloveniji: Izazovi i mogućnosti za rast

Solarna energija postala je najpovoljnija i najbrže rastuća tehnologija sa niskim emisijama ugljenika širom Evrope, ali njena primena u Sloveniji i dalje je spora. Ovu zabrinutost istakle su ekološke organizacije Umanotera, Greenpeace Slovenija, Focus i Slovenaško udruženje za fotonaponsku...

Slovenija: Petrol zaustavlja investicije i planira zatvaranje stanica usled pooštrenih kontrola cena goriva

Slovenačka energetska kompanija Petrol najavila je niz hitnih mera kao odgovor na nedavne vladine kontrole cena goriva. Generalni direktor Saša Berger izjavio je da će kompanija obustaviti sve investicije u razvoju unutar Slovenije, zamrznuti sponzorstva i donacije, te pripremiti...

Srbija: NIS traži produženje američke dozvole za sankcije kako bi nastavio rad nakon 27. juna

Srpska naftna kompanija NIS podnela je novi zahtev Ministarstvu finansija SAD za specijalnu dozvolu kojom bi se produžilo odlaganje pune primene sankcija. Ovo produženje omogućilo bi NIS-u da nastavi sa redovnim poslovanjem i nakon 27. juna, kada ističe važeća...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!