Kako se Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) priprema za objavljivanje nove cene gasa za javnu službu koja će biti na snazi od 1. oktobra, rastu brige o mogućem povećanju cena. Ključna pitanja uključuju koliko će cena rasti, da li će vlada pružiti subvencije i da li će snabdevači gasa koji nude tržišne usluge biti jeftiniji od javnih usluga.
HERA-ine formule za određivanje cena su složene, što dovodi do široke spekulacije o budućim cenama gasa. Dalibor Pušić, predsednik Hrvatske gasne asocijacije, predviđa da bi računi za gas za predstojeću zimu mogli biti 25-30% viši u odnosu na prethodni period. Međutim, povećanje možda neće biti tako oštro kada se uporedi sa računima za gas koje su građani plaćali u oktobru, novembru i decembru 2023. godine na početku prošle grejne sezone. Realno, domaćinstva mogu očekivati povećanje od 15-20% ove godine, pretežno zbog pada cena gasa u Hrvatskoj od 5% u aprilu.
S obzirom da se oko 85% godišnje potrošnje gasa odvija između novembra i marta, najpreciznije poređenje treba biti između zimskih sezona. Na primer, ako je domaćinstvo prošle zime potrošilo 500 evra na gas, trebalo bi da očekuje povećanje troškova od 15-20% ove godine, objasnio je Pušić. Takođe je napomenuo da bi povećanje cena moglo biti manje ako vlada nastavi sa subvencionisanjem cena gasa.
Međutim, Pušić smatra da bi subvencije za energiju trebale biti smanjene, jer ne podstiču efikasniju upotrebu energije ili racionalizaciju potrošnje. Vlada je najavila planove za reviziju i smanjenje mera koje su uvedene na početku energetske krize i inflacionog skoka, ali detalji još uvek nisu objavljeni. Ova revizija će uticati ne samo na domaćinstva već i na neka preduzeća. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) je pozvala vladu da uzme u obzir zaštitu najugroženijih grupa, uključujući mikro i mala preduzeća, prilikom donošenja konačnih odluka.