Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijelo je Rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša za zahvat rekonstrukcije termoelektrane Plomin, to jest zamjenu postojećeg bloka 1 blokom C u cilju modernizacije i povećanja kapaciteta, saopšteno je iz toga ministarstva.
Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijelo je Rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša za zahvat rekonstrukcije termoelektrane Plomin, to jest zamjenu postojećeg bloka 1 blokom C u cilju modernizacije i povećanja kapaciteta, priopćeno je iz toga ministarstva.
“Za TE Plomin vrijedit će najstroži standardi zaštite okoliša te stroge mjere nadzora koje vrijede za sve slične elektroenergetske objekte u Europskoj uniji”, ističe ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.
Nositelj projekta Hrvatska elektroprivreda ovim će osigurati povećanje proizvodnje električne energije iz domaćih izvora te uvođenjem suvremenih, najboljih dostupnih tehnologija osigurati najviše standarde zaštite okoliša, kaže se u saopštenju, piše Business.hr.
Očuvat će se visoka kvaliteta zraka?
Rekonstrukcija donosi brojna poboljšanja u segmentu zaštite okoliša, kaže se u priopćenju. Navodeći najvažnija, Ministarstvo ističe smanjenje emisija otpadnih plinova – sumpornog dioksida i dušikovih oksida, te čestica iz proizvodnog procesa u odnosu na postojeće stanje čime će se očuvati postojeća visoka kvaliteta zraka u okolici termoelektrane.
Visokoj kvaliteti zraka doprinijet će i smještaj ugljena u silose umjesto dosadašnje prakse držanja na otvorenom, što će onemogućiti raznošenje čestica zrakom, a čuvanje i odvoz nusproizvoda (šljake, pepela i gipsa) u zatvorenim prijenosnim trakama i brodovima spriječit će negativan utjecaj na okoliš, navodi se u saopštenju.
Privremeni dimnjak od 175 metara
U Rješenje su ugrađene i dodatne mjere zaštite okoliša koje će se provoditi tijekom rekonstrukcije postrojenja poput povećanja visine privremenog dimnjaka na 175 metara umjesto prvotno predviđenih 135 metara do izgradnje novog dimnjaka visine 340 metara.
Među tim mjerama je postavljanje mjernih stanica koje će pratiti značajno veći broj parametara kvalitete zraka i njihovo uključivanje u državnu mrežu postaja za mjerenje kvalitete zraka, što će omogućiti javnosti da u svakom trenutku informaciju o kvalitetu ima dostupnu na internetu, te primjena najviših standarda zaštite vode i mora i kontinuirano praćenje i izvještavanje javnosti u razdoblju nakon puštanja u pogon bloka C.
Na lokaciji je također rezerviran prostor za smještaj postrojenja za hvatanje ugljičnog dioksida.
Time će ovaj projekt, jedan od investicijski najvećih, implementirati najviši standard zaštite te izravno doprinijeti povećanju energetske neovisnosti Hrvatske, kaže se u priopćenju Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
Izvor Energetika