Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaUncategorizedHrvatska: Plan razvoja...

Hrvatska: Plan razvoja distributivne mreže ne može da isprati energetsku tranziciju

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

U Udruženju Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) smatraju da je “Desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže”, koji operator distribucijskog sustava (HEP-ODS) svake godine podnosi Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA), konzervativan i da neće moći pratiti energetsku tranziciju.

Iz OIEH-a stoga predlažu nekoliko izmjena koje se tiču kućanstava, elektromobilnosti, kapaciteta mreže, fleksibilnosti i smanjenja gubitaka.

Predloženi desetogodišnji plan razvoja distribucijske mreže HEP ODS-a koji je nedavno predstavljen, prema mišljenju OIEH-a preslikava (dosadašnji) konzervativni razvoj distribucijske mreže, koji nije adekvatan za razvoj dinamičnog sustava neophodnog za energetsku tranziciju”, kažu u udruženju.

Jednom od potencijalnih prepreka smatraju tradicionalni pristup priključenja novih korisnika (proizvođača i/ili potrošača). Naime, kako navode, zbog priključenja novih i povećanja priključne snage postojećih proizvođača na distribucijsku mrežu, u praksi se često događa da su uvjeti priključenja za obnovljive izvore energije neprihvatljivi investitorima ili su zahtjevi odbijeni zbog nedovoljnog kapaciteta mreže.

Ističe se kako se HEP-ODS prilikom priključenja novih korisnika i dalje vodi načelom 100 posto raspoloživosti mreže i n-1 kriterija, te da to rezultira predimenzioniranjem sustava koji je značajno skuplji i čiji razvoj iziskuje značajno više vremena.

Tako se, navodi se, u praksi onemogućuje priključak novih korisnika, ukoliko proračuni za rubne uvjete pokazuju narušavanje kvalitete naponskih uvjeta. Zbog toga korisnik može biti 99 posto vremena u normalnom pogonu, a zbog primjerice jedan posto vremena slučajeva u kojem nije u mogućnosti biti spojen s punom priključnom snagom, HEP-ODS ga neće htjeti spojiti.

“Umjesto da se omogući fleksibilnost u priključku, na način da se korisnika po potrebi isključi ili se smanji snaga, priključak se ne dozvoljava. Kao posljedica toga će se brojni projekti solarnih elektrana obustaviti jer HEP-ODS računa na ispunjavanje svih tehničkih uvjeta u 100 posto vremena, umjesto da se uvede tržište fleksibilnosti. Takvo tržište ne samo da će omogućiti ubrzani razvoj mreže, već otvara i priliku za novim poslovnim modelima kao što su baterijski spremnici za regulaciju lokalnih zagušenja”, stoji u priopćenju.

Predlažu da se EU-ovim sredstvima financira uvođenje OMM brojila s daljinskim očitanjem, te da se znatno ubrza uvođenje brojila s daljinskim očitanjem za kućanstva.

Vezano uz elektromobilnost, navodi se kako HEP ODS u poslovnim ciljevima za 10G razdoblje očekuje značajniju elektrifikaciju prometa te izgradnju punionica za električna vozila. Iz OIEH-a naglašavaju da očekivani snažni rast broja OIE-a s jedne strane i infrastrukture za elektromobilnost s druge dodatno usložnjavaju planiranje razvoja mreže, te da se povećava rizik operatora pri planiranju i vođenju sustava.

OIEH stoga predlaže razvoj novih tipskih rješenja za priključenje infrastrukture za elektromobilnost (susretna postrojenja, distributivne TS) kao i inovativna rješenja za priključenja punionica električnih vozila u postojećim višestambenim i poslovnim građevinama.

Nadalje, iz OIEH-a predlažu da se u najkraćem mogućem roku, od dvije do tri godine, implementiraju adekvatni mehanizmi za pružanje usluga fleksibilnosti. Podržavaju poticanje izgradnje skladišta električne energije u elektro distribucijskoj mreži ili novih tehničkih rješenja (npr. korištenje energije iz OIE za proizvodnju vodika) na način da im se omogući prioritetno priključenje na mrežu, prenosi seebiz.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Hrvatska: CROPEX postavlja novi rekord u intradnevnoj trgovini za 15-minutne proizvode

Hrvatska energetska berza (CROPEX) postigla je novi milestone na kontinuiranom tržištu za dan isporuke 15. aprila 2025. godine, zabeleživši najveći obim trgovine do sada za 15-minutne proizvode. Ukupno je trgovano 2.305,5 MWh u ovoj kategoriji proizvoda, što ukazuje na...

Region: Bosna i Hercegovina napreduje sa Zapadnom gasnom interkonekcijom sa Hrvatskom

Predstavnici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), tri kantona i Brčko distrikta potpisali su memorandum o razumevanju za nastavak projekta Zapadnog gasnog interkonektora, koji će povezati Bosnu i Hercegovinu sa mrežom prirodnog gasa Hrvatske. Novi gasovod pratiće pravac od Like...

Hrvatska: Proizvodnja električne energije opada u februaru 2025. uz povećan uvoz

Prema najnovijim kratkoročnim energetskim statistikama koje je objavio Zavod za statistiku Hrvatske, neto proizvodnja električne energije u Hrvatskoj u februaru 2025. godine iznosila je 1.185 GWh, što predstavlja pad od 6,8 % u odnosu na 1.272 GWh proizvedene u...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!