Sada je i zvanično – u skladu sa političkim najavama, od proleća će domaćinstva u Hrvatskoj plaćati skuplju električnu energiju, s obzirom da su povećane tarife za prenos i dsitribuciju električne energije. Naime, od početka aprila 2022. godine poskupeće električna energija za domaćinstva, a poskupljenje će obuhvatiti i kupce u kategoriji preduzetništva na srednjem naponu.
Odlukom Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) od prošle nedelje povećani su iznosi mrežarine za distribuciju i prenos električne energije. Zbog toga bi električna energija za domaćainstva sa prosečnon potrošnjom od 300 kWh mesečno trebala poskupeti za najmanje 4%, kod dvoratifnog brojila u sklopu univerzalne usluge HEP-a.
Moguće je da krajnje poskupljenje bude i veće, jer mrežarina u računu za električnu energiju čini prosečno 25% ukupne cene. Ostale stavke su cena energije, PDV i naknada za OIE.
Dođe li do povećanja tarifne stavke za električnu energiju – što je lako moguće, jer su tržišne cene električne energije rapidno povećane ove godine – poskupljenje bi moglo biti i veće.
„U ovom trenutku nije moguće proceniti uticaj novih tarifnih stavki za prenos i distribuciju na ukupne konačne cene električne energije za krajnje kupce, koje uključuju i trošak energije, u periodu nakon 1. aprila 2022.“, stoji u odgovoru HEP-a, koji ima najveći udeo u snabdevanju domaćinstava i privrede.
Prema odluci HERA-e, od Nove godine do 1. aprila promene mrežarina neće biti, ali nakon 1. aprila važiće veća mrežarina za distribuciju u višoj tarifi na niskom naponu u tarifnim modelima (TM) Bijeli i Crveni, kao i u TM Crni.
Povećane su i naknade za obračunsko merno mesto, kao i obračunska vršna radna snaga.
Takođe, poskupljuje mrežarina za javnu rasvetu, kao i prekomerna jalova energija za preduzetništvo. Kad je reč o prenosu, od 1. aprila iduće godine povećana je viša tarifna stavka u TM Bijeli za domaćinstva i preduzetništvo.
Od početka godine cene električne energije na berzama u EU rapidno su porasle, a HEP iz uvoza podmiruje 30 do 40% potreba za električnom energijom. Gotovo da nema evropske zemlje u kojoj cene električne energije za domaćinstva zadnjih meseci nisu rasle, zbog čega su pojedine zemlje uvele i energetske vaučere, a neke su već uvele mere u pokušaju da obuzdaju rast troška za električnu energiju.
Izvor: energetika-net.com