Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeHidroelektrane u RS...

Hidroelektrane u RS strahuju da neće ispuniti planove

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

 

Iako je u ovoj godini bilo obilnih padavina, hidroelektrane u RS strahuju da do kraja godine neće uspeti da ispune plan proizvodnje električne energije, navodeći da su prognoze za to neizvesne. Pored toga, i dugoročne vremenske prognoze nisu na strani hidroelektrana i pokazuju da do novembra neće biti padavina, pa bi im tako jedini “spas” mogle biti padavine u zadnja dva meseca ove godine.

Kako je kazao Nedeljko Kesić, direktor HE na Vrbasu, prvi meseci u ovoj godini hidrološki su bili veoma loši, dok su ih mart, april i maj malo “izvukli”, pa su u njima uspeli da ispune plan proizvodnje. Međutim, on je istakao da je u junu opet dotok svega 50 kubika, što je malo i što ne prati dinamiku proizvodnje.

“Proizvodnja do kraja godine je veoma neizvesna i teško je da ćemo prema metodologiji i dinamičkom planu do sada ispuniti kompletan plan proizvodnje”, rekao je Kesić i dodao da se taj nedostatak nadomesti kada se topi sneg, pa to ima efekat, ali i kada padaju kiše 10-15 dana.

Ponovio je da je do kraja godine neizvesna prognoza u vezi s ispunjenjem plana proizvodnje, a da su prema sadašnjem dinamičkom planu ispunili plan sa oko 80 odsto. On je precizirao da je je plan za ovu godinu 273 miliona kilovat-časova i dodao da je osnovni problem neizvesnosti za ispunjenje plana proizvodnje u hidrološkim uslovima.

“Imamo pogonsku spremnost i na raspolaganju oba agregata koja dnevno mogu da rade po 120 kubika dotoka, a mi danas imamo dotok 50 kubika. Znači osnovni problem je nedostatak vode”, precizirao je Kesić i dodao da će, u slučaju suše, biti teško ispuniti plan proizvodnje.

Blagota Marković, izvršni direktor za upravljanje sistemom u preduzeću Hidroelektrane na Trebišnjici, rekao je da će ispunjenje plana do kraja godine najviše zavisiti od hidrologije tokom jesenjeg perioda, ali i završetka revitalizacije agregata u HE Dubrovnik, koja bi prema planu trebalo da bude završena do kraja septembra.

“Dosadašnja proizvodnja u ovoj godini bila je značajno manja od plana, tako da je ukupno, do kraja godine, vrlo teško da ćemo ispuniti plan proizvodnje”, rekao je Marković i dodao da je njihov godišnji plan proizvodnje blizu 1.100 gigavat-časova energije.

Sa druge strane, Milutin Baranac, izvršni direktor za tehničke poslove u preduzeću HE na Drini iz Višegrada, rekao je da očekuju da će zaključno sa 1. julom ove godine uspeti da ostvare plan za prvih šest meseci. Naime, on je istakao da je kumulativni plan za šest meseci ove godine 589,8 miliona kilovat-časova.

“Dugoročne prognoze pokazuju da kiše neće biti do novembra i prema tome ti meseci će biti veoma sušni, ali postoji zaliha u HE Piva pa bismo možda mogli proizvesti plansku količinu za te mesece”, rekao je Baranac i dodao da se nadaju da neće biti nekih velikih problema u ispunjenju plana.

Međutim, on je naveo da prognoze pokazuju da bi novembar i decembar trebalo da obiluju kišom i snegom, tako da se nadaju da će ostvariti godišnji plan proizvodnje od 909 miliona kilovat-časova.

Izvor nezavisne

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!