Kompanija Helenik Petroleum, koja posluje na crnogorskom tržištu od 2002. godine, zvanično je zainteresovana da učestvuje na predstojećem tenderu za istraživanje ugljovodonika u crnogorskom podmorju, saopžtio je generalni direktor Jugopetrola, Joanis Geroulanos.
On je agenciji MINA-business rekao da će nakon raspisivanja tendera, grčka kompanija, koja je većinski vlasnik Jugopetrola, pratiti sve naredne korake koji budu propisani zvaničnim procedurama.
Podsjećamo crnogorska Vlada namjerava da u septembru raspiše tender za istraživanje nafte i gasa, koji će biti otvoren devet mjeseci.
Prema riječima Geroulanosa, Jugopetrol ni na koji način ne utiče na povećanja ili smanjenja maloprodajne cijene goriva u Crnoj Gori, koja zavisi od više faktora.
“Cijene se usklađuju svakog drugog ponedjeljka. Pored poreza i akciza koje propisuje država i nekih fiksnih troškova kao što je transport nafte, na cijenu goriva najviše utiču cijena nafte na svjetskoj berzi i valutni odnos eura i američkog dolara. Jugopetrol, pa ni Vlada Crne Gore, ne mogu uticati na ta dva faktora. Takvo stanje stvari, nažalost, ne dozvoljava previše fleksibilnosti“, objasnio je Geroulanos.
On je kazao da je ta kompanija prva uvodila najviše standarde kvaliteta goriva, u svim zemljama u kojima posluje, uključujući i Crnu Goru.
Govoreći o zahtjevu kompanije Montenegro Airlines da se preispita monopolistička pozicija Jugopetrola, zbog cijene avio goriva koja je veća nego u drugim evropskim zemljama, Geroulanos smatra da se radi o jednom velikom nesporazumu i nerazumijevanju načina funkcionisanja te industrije.
“Ako govorimo o velikim internacionalnim evropskim aerodromima, koji troše više goriva nego cijela Crna Gora, moramo razumjeti način na koji se oni snabdijevaju gorivom“, kazao je Geroulanos.
Kako je kazao, da bi se gorivo dopremilo do aerodroma u Podgorici, potrebno je da brodovima dođe do luke, odakle cistijernama do tankova, a onda opet cistijernama do aviona, pri čemu svi ti koraci zbog troškova transporta poskupljuju gorivo.
Izvor Cdm