Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaGreška u zakonu...

Greška u zakonu zaustavila eksploataciju bigra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Zbog greške u formulaciji zakona, u Srbiji skoro dve decenije nije dozvoljena eksploatacija bigara, ili sige – prirodno dekorativnog kamena, sve traženijeg u arhitekturi.

Zbog administrativne greške u formulaciji zakona, u Srbiji skoro dve decenije nije dozvoljena eksploatacija bigara, ili sige – prirodno dekorativnog kamena, sve traženijeg u arhitekturi.

To je razlog zašto Srbija uvozi, umesto da izvozi kamen od koga su sagrađene sve srpske srednjevekovne crkve, od koga se prave freske i danas grade crkve i manastiri, i koga traže kupci iz Austrije, Nemačke, Francuske, Švajcarske i susednih zemalja.

Direktor udruženja “Kamen Srbije” Zoran Đajić objašnjava za Tanjug da se pre 20 godina “neko dosetio” da u zakonu o prirodnim dobrima napiše da bigar ne može da se eksploatiše jer je prirodno dobro, iako je u pitanju mineralna sirovina.

“To što tog kamena u većini ima na mestima gde su izvori, vodopadi, vrela, koji su proglašeni za zaštićeno prirodno dobro, ne znači da je bigar nadrugim mestima prirodno dobro”, dodaje Tanjugov sagovornik.

Uglavnom, zbog te greške u zakonskoj formulaciji, već 20 godina Srbija ne samo da ne može da uvozi bigar, već ne može da ga izvozi.

“Ta greška mora da se ispravi”, poručuje Đajić. “Ako je država dozvolila eksploataciju kamena, peska, šljunka, olova, cinka i bakra, treba da dozvoliti i eksploataciju bigra na mestima gde nema prirodno zaštićenih dobara.”

Dešavalo se, kaže, da građanin Srbije koji na svom imanju imaju bigar, žele da ga eksploatišu, ali kada zatraže dozvolu od Zavoda za zaštitu prirodnih dobara dobiju zabranu uz obrazloženje da je kamen proglašen za prirodno dobro.

U Srbiji ipak danas ima nekoliko lokacija na kojima se eksploatiše bigar, kaže Đajić, pri čemu niko te ljude ne pita zašto to rade, zašto vade taj kamen.

“Tako eksploatisan bigar ne može da se izvozi, već se prodaje unutar zemlje za oko 15 evra po metru kvadratnom, što je duplo niža cena od uvozne”, kaže Đajić. Srbija bigar najviše uvozi iz Jajca u Bosni i Hercegovini, i to po ceni od 30 evra po metru kvadratnom.

“Ni jedna zemlja nema bigar u velikim količinama, pa ni Srbija, ali mogli bismo da ga izvozimo, a ne da ga prodajemo u sopstvenoj zemlji duplo jeftinije od uvoznog i to sve zbog greške u formulaciji”, naglašava Đajić.

On dodaje da bi taj kamen mogao odmah da se izvozi, i navodi da se udruženju “Kamen Srbije” javljaju kupci iz Austrije, Nemačke, Francuske, Švajcarske i susedne Bugarske, gde su čak precizirali da im je potreban jedan šleper sedmično.

“Ne možemo da im na to odgovorimo, jer Srbija zvanično nema kamenolom bigra. A, to znači da ne može da se izveze, jer da bi se izvezao treba da ima papir o poreklu kamena, a takav dokument ne može trenutno niko da dobije”, objašnjava Đajić.

Izvor Novosti.rs

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Cene električne energije u JIE rastu usled ograničene ponude i promena u potražnji početkom juna 2025.

U 23. nedelji 2025. godine, cene električne energije porasle su u gotovo svim zemljama jugoistočne Evrope (JIE), osim u Turskoj, pod uticajem viših cena gasa i CO₂, kao i smanjenjem proizvodnje vetroenergije. Cene su na početku nedelje bile oko...

Evropa: Tržišta fosilnih goriva i emisijskih kvota rastu početkom juna usled zabrinutosti za snabdevanje i uticaja radova na održavanju

Fjučersi Brent nafte na ICE tržištu za naredni mesec zabeležili su najnižu cenu poravnanja u toku prve nedelje juna, i to 64,63 dolara po barelu, u ponedeljak 2. juna. Cene su se povećavale tokom većine sesija prve nedelje, da...

Evropa: Rast cena električne energije početkom juna podstaknut potražnjom i smanjenom proizvodnjom obnovljivih izvora energije

U prvoj nedelji juna prosečne cene u većini glavnih evropskih elektroenergetskih tržišta porasle su u odnosu na prethodnu nedelju. Jedine izuzetke činili su Nord Pool tržište nordijskih zemalja i EPEX SPOT tržište Francuske, gde su cene pale za 1,8%,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!