U januaru 2023. Grčka je imala nulte isporuke gasa iz Rusije, sa kojom, preko Gazproma, ima niz dugoročnih ugovora o snabdevanju gasom. Osim toga, tokom 2022. godine je značajno smanjen protok prirodnog gasa iz Rusije u Grčku, što je prikazano u godišnjoj analizi grčkog energetskog tržišta u 2022.
Uvoz gasa nije registrovan na ulaznoj tački Sidirokastro u januaru 2023 – to znači da nije bilo uvoza ruskog gasa u Grčku tokom prethodnog meseca. Umesto toga, količine prirodnog gasa dobijene iz LNG-a su izvezene u Bugarsku i druge susedne zemlje preko ulazne tačke Sidirokastro, korišćenjem obrnutog toka.
Tako su u januaru ukupne isporuke uvoznog gasa u Grčku, koja se 100% oslanja na uvoz, dostigle 5,1 TWh ili 5,1 bcm, od čega je 22 odsto došlo preko ulazne tačke Nea Mesimvrija (gasovod TAP), 1 odsto preko grčko-turskog interkonektora na tački Kipoi, dok je 77 odsto došlo iz LNG-a preko terminala Revithousa.
Kako se ističe u mesečnoj analizi, doprinos LNG-a u ukupnom uvozu prirodnog gasa u Grčku u januaru beleži jedan od najviših procenata u poslednjih nekoliko godina. Na taj način je naglašena stratešku ulogu koju LNG trenutno ima, a očekuje se da će udeo gasa u energetskom miksu zemlje rasti u narednim godinama.
Ove brojke pokazuju da Grčka može ne samo da postigne energetsku nezavisnost od Rusije, već i da podrži susedne balkanske zemlje putem izvoza gasa.
Kako se ističe u godišnjoj analizi Insituta IENE za 2022, prošle godine Grčka je izvezla 29,54 TWh u susedne zemlje – uglavnom preko tačke Sidirokastro (u obrnutom toku) i IGB-a – što je oko 34 odsto ukupnog gasa koji je došao u zemlju u 2022.
Uvoz gasa iz Rusije preko Sidirokastra imao je 14 odsto udela u ukupnom uvozu, što je značajan pad u odnosu na 2021, kada je iznosio 40 odsto.
Međutim, i ukupan uvoz prirodnog gasa smanjen je u 2022. u odnosu na prethodnu godinu – za 12 odsto, na 62 TWh, što je veoma blizu nivoa iz 2020. (63 TWh), kada je potrošnja pala zbog epidemije korona virusa.
Što se tiče porekla uvoznog prirodnog gasa u 2022. godini, 4 odsto je uvezeno iz Turske preko ulazne tačke Kipoi, a 20 odsto na tački Nea Mesimvrija – pri čemu je gas koji dolazi iz Azerbejdžana transportovan preko sistema gasovoda TANAP-TAP, dok je najveći udeo (62 odost) izveden iz LNG-a preko ulaza Agia Triada, sa susednog terminala Revitoussa.
Značajan doprinos LNG-a u 2022. godini smatra se jednim od najvećih u poslednjih nekoliko godina, naglašavajući ključnu ulogu koju ovo gorivo već ispunjava i koju bi trebalo imati u budućnosti.