Grčka vlada će postaviti gornju granicu veleprodajnih cena električne energije kako bi pomogla potrošačima i kompanijama da se izbore sa rastućim troškovima energije, izjavio je krajem prošle nedelje premijer Kirijakos Micotakis.
On je u televizijskom obraćanju rekao da Grčka neće čekati na evropsko rešenje čije usvajanje predugo traje.
Kao i mnoge druge zemlje Grčka je od prošle godine u problemu zbog rastućih cena gasa, električne energije, goriva i hrane, a situacija je pogoršana nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. februara.
Četvorostruki vladin program podrške refundiraće do 60% svih dodatnih troškova koje su potrošači platili u periodu od decembra do maja, rekao je Micotakis.
Ova refundacija biće ograničena na 600 evra i obuhvatiće sve potrošače sa godišnjim prihodima do 45.000 evra za električnu energiju potrošenu u njihovim primarnim domovima.
Od proizvođača električne energije biće zatraženo da isplate „solidarnu dividendu“, što znači da će njihov neočekivani prihod biti oporezovan sa 90%.
Vlada će uvesti novi sistem koji odvaja međunarodna poskupljenje prirodnog gasa od računa za električnu energiju, rekao je Micotakis, govoreći o merama kao o indirektnom ograničenju u cilju stabilizacije računa potrošača.
Šema će se primenjvati najviše godinu dana.
Konzervativna vlada se našla pod sve većim pritiskom opozicije da ublaži teškoće potrošača, posebno najugroženijih.
S obzirom da gas ima veliki udeo u proizvodnji električne energije u zemlji, Atina je subvencionisala račune za električnu energiju i gas, a takođe je od septembra ponudila jednokratni pomoć ugroženim grupama u ukupnom iznosu od 4 milijarde evra.
Troškovi električne energije ne pokazuju znakove smanjenja, a za povećanje računa potrošači krive doplatu koju primenjuju snabdevači električnom energijom – ona se aktivira kada prosečna mesečna veleprodajna cena električne energije pređe određenu granicu.
Grčki sindikat potrošača podneo je grupnu tužbu protiv snabdevača, zahtevajući ukidanje doplate i povraćaj dodatnih troškova svojim klijentima.
Izvor: euronews.com