Država prodaje svoje udele u DEPA i DEDDIE kao deo plana oporavka
Nakon što je u poslednjih nekoliko godina usporena privatizacija državnih kompanija u Grčkoj, u narednih mesec dana mogla bi biti zaključena dva velika ugovora. U pitanju su tenderi za prodaju 100% gasne kompanije DEPA Infrastructure i 49% akcija grčkog operatora distributivne mreže električne energije (DEDDIE), koji su blizu zaključenja.
Podsticaj u ovom sektoru nastao je zbog cilja Atine da ove godine prikupi 1,8 milijardi evra od prodaje državne imovine, u poređenju sa samo 50 miliona evra prošle godine, kao deo napora da se pomogne krhkoj grčkoj ekonomiji da izađe iz pandemije nakon decenije finansijske krize.
Pored ove dve kompanije, u toku su ili su planirane procedure za energetske kompanije Public Power Corporation (PPC), DEPA Commerce, Hellenic Electricity Distribution Network Operator (HEDNO) i Hellenic Petroleum.
Šta je na prodaju
Devet investicionih fondova uključeno je u završnu fazu procesa prodaje jedinica DEDDIE, ali su četiri igrača najjača u pogledu vrednosti i infrastrukturnih investicija.
Među favoritima je CVC Capital Partners, koji je u poslednjih nekoliko godina postao jedan od najvećih stranih investitora u zemlji. Njagovi konkurenti su First Sentier, fond sa sedištem u Luksemburgu koji je specijalizovan za infrastrukturu i poseduje imovinu od 176 milijardi dolara, kao i australijski fond Macquarie – upravlja sa oko 500 milijardi dolara i najveća je kompanija za upravljanje imovinom u infrastrukturnom sektoru na svetu. Četvrti kandidat je američka investiciona grupa KKR, koja kontroliše 200 milijardi dolara imovine i prvi put je učestvovala u Grčkoj putem platforme za upravljanje zajmovima Pillarstone.
Grčka je takođe primila dve obavezujuće ponude za mrežu distribucije gasa, koju kontroliše država, DEPA Infrastructure. U pitanju su neki od najjačih mrežnih menadžera u Evropi – Italgas, treći po veličini operator gasne mreže u Evropi i EP Investment Advisors iz Češke, koji je takođe aktivan u Slovačkoj, Italiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj i Švajcarskoj.
Još četiri investitora, uključujući First State Investments i kineski joint ventrue između INO-CEE Fund i Shanghai Dazhong Public Utilities, na listi su potencijalnih kupaca.
Grčka država i njena naftna kompanija Hellenic Petroleum zajedno prodaju svojih 65%, odnosno 35% udela u DEPA Infrastructure. Agencija za privatizaciju proveriće da li ponude ispunjavaju kriterijume postavljene na tenderu, prenosi Rojters.
Izvor: capital.bg