Grčki premijer Aleksis Cipras i direktor Gazproma Aleksej Miler dogovorili su se da osnuju radnu grupu za promovisanje izgradnje gasovoda koji će transprotovati ruski gas u Evropu preko Grčke. Izvor blizak vlastima u Atini rekao je da se nada da će sporazum biti potpisan uskoro, prenosi sajt serbia-energy.eu
Predloženi gasovod, koji nije odobren od strane Evropske Unije, isporčivao bi ruski gas preko Turske i Grčke u Evropu. Projekat bi trebao biti završen 2017. Pojedini posmatrači, međutim, izrazili su sumnju da će gasovod biti izgrađen u planiranom roku, šta više, daće uopšte biti izgrađen.
Poseta Milera Grčkoj usledila je nakon susreta Ciprasa sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom početkom aprila u Moskvi, kada je Cipras izrazio zainteresovanost Grčke za učešće u projektu Turski tok.
„Gasovod je od velikog interesa za našu zemlju i jedan od naših prioriteta“, rekao je grčki ministar energetike Panagiotis Lafazanis. „Mi nastavljamo razgovore sa ruskom stranom i nadamo se da ćemo veoma brzo postići dogovor“, dodao je, ocenjujući razgovore kao konstruktivne.
Grčli list Kathimerini navodi da Atina nastoji da zaradi nekoliko milijardi dolara koje bi grčkoj strani bile isplaćene unapred. Nemački mediji prenose informaciju da se radi o sumi od pet milijardi evra. Međutim, Lafazanis nije želo da komentariše pitanja novinara o bilo kakvim akontacijima. U razgovoru sa novinarima nakon sastanka ni Cipras ni Miler nisu spomnjali ovu temu.
Grčka zbog visoke zavisnosti od ruskih energenata traži da pregovora sa Moskvom o smanjenju cene gasa koji uvozi iz Rusije. Zemlja sa levičarskom vladom na čelu istovremeno vodi teške pregovore sa međunarodnim kreditorima o uslovima za spasavanje javnih finansija i sprovođenju efikasnih reformi.
Priliv gotovine ne bi mogao doći u boljem trenutku za Grčku koja će ostati bez novca u roku od nekoliko nedelja ukoliko ne dobije stranu pomoć, ali pitanje je da li je Cipras spreman da preuzme politički rizik koji sa sobom nosi jačanje veza sa Rusijom, prenosi sajt serbia-energy.eu
Izvor; Serbia Energy