Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaGrađani Balkana protive...

Građani Balkana protive se planovima RS o hidroelektranama

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Ekološke organizacije i lokalno stanovništvo u Foči, u istočnoj BiH, protive se planu vlade Republike Srpske o izgradnji četiri hidroelektrane na reci Drini, jednoj od najvećih reka na Balkanu.

Protivnici tvrde da će ekosistem i životna sredina biti ozbiljno ugroženi ako se 30 km reke pretvori u jezero.

Gradonačelnik Foče Zdravko Krsmanović rekao je da neće dozvoliti da se elektrane grade dok ne pita građane kakvo je njihovo mišljenje o tome.

„Niko nas nikada nije pitao da li smo mi za ovo, nijedan dokument o planu gradnje nije došao u Foču“, rekao je Krsmanović za SETimes.

„Drina je jedna od najčistijih reka u Evropi, a vlada želi da je poplavi. Čak su i crnogorske vlasti upozorile na moguće ekološke probleme. Održaćemo referendum na kojem će ljudi reći da li žele da grade ovu elektranu. Niko iz Banja Luke ne može da odlučuje o sudbini građana Foče“, rekao je on.

Vlada RS potpisala je prošle nedelje ugovor o izgradnji četiri hidroelektrane sa nemačkom energetskom korporacijom RVE, za koje se očekuje da će biti građene početkom 2014. godine. Elektrane bi trebalo da proizvode oko 750 gigavat sati (GWh) godišnje, a troškovi proizvodnje iznose 460 miliona evra.

Predstavnici vlade rekli su da apsolutno ne postoji opasnost kada su u pitanju ekološki i sistem zaštite životne sredine u toj oblasti.

„Imamo garancije [od] RVE da će se izgradnja odvijati uz poštovanje svih standarda zaštite životne sredine koji se primenjuju u Evropi. To je najvažnije u celoj priči“, rekao je novinarima ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević posle potpisivanja sporazuma.

Sličan otpor izgradnji hidroelektrana prisutan je i u drugim zemljama regiona.

Hrvatski građani i nevladine organizacije protestuju zbog vladinog projekta o izgradnji na reci Ombli. Studije za životnu sredinu hrvatskog Ministarstva za zaštitu životne sredine pokazuju da bi elektrana mogla ugrozi životnu sredinu.

Srbija planira da izgradi dve nove elektrane na reci Lim, na jugu zemlje, ali građani kažu da neće dozvoliti da se njihova sredina „pretvori u močvaru“.

Miodrag Dakić, direktor Centra za životnu sredinu u Banja Luci, nevladine organizacije koja se bavi ekologijom, kaže da vlasti pokazuju visok stepen neznanja kada su u pitanju ekološka pravila.

„Brane su objekti koje imaju veliki uticaj na reke i na životinjski i biljni svet koji zavisi od reke. Sa druge strane, vrlo malo toga se čini na eksploataciji obnovljivih izvora energije, kao što su solarni, na vetar, geotermalni i biomasa“, rekao je Dakić za SETimes.

Građani ističu da će braniti svoje kuće i imanja.

„U rečnom slivu su dva groblja, muslimansko i pravoslavno. Oba bi bila poplavljena ako bi oni [izgradili hidroelektrane]. Da ne pominjem stotine kuća i porodice koje će ostati bez ičega. Zašto bih ja hteo posao u hidroelektrani ako ista ta elektrana poplavi moju kuću?“ pita se Munib Jakovljevic, poljoprivrednik iz Foče, u izjavi za SETimes.

Izvor Setimes

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Region: Cene električne energije u JIE rastu usled ograničene ponude i promena u potražnji početkom juna 2025.

U 23. nedelji 2025. godine, cene električne energije porasle su u gotovo svim zemljama jugoistočne Evrope (JIE), osim u Turskoj, pod uticajem viših cena gasa i CO₂, kao i smanjenjem proizvodnje vetroenergije. Cene su na početku nedelje bile oko...

Evropa: Tržišta fosilnih goriva i emisijskih kvota rastu početkom juna usled zabrinutosti za snabdevanje i uticaja radova na održavanju

Fjučersi Brent nafte na ICE tržištu za naredni mesec zabeležili su najnižu cenu poravnanja u toku prve nedelje juna, i to 64,63 dolara po barelu, u ponedeljak 2. juna. Cene su se povećavale tokom većine sesija prve nedelje, da...

Evropa: Rast cena električne energije početkom juna podstaknut potražnjom i smanjenom proizvodnjom obnovljivih izvora energije

U prvoj nedelji juna prosečne cene u većini glavnih evropskih elektroenergetskih tržišta porasle su u odnosu na prethodnu nedelju. Jedine izuzetke činili su Nord Pool tržište nordijskih zemalja i EPEX SPOT tržište Francuske, gde su cene pale za 1,8%,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!