Berzanske transakcije za isporuku prirodnog gasa u junu zaključene su po nižoj ceni za oko 20% u odnosu na prethodne sedmice. Holandski TTF indeks, koji je reper za čitavu Evropu, pao je ispod 84 evra po MWh, nakon povećanja na preko 100 evra tokom većeg dela maja. Ovo je najniži nivo od 22. februara – dan pre početka sukoba u Ukrajini.
Glavni razlog za to je vest da su snabdevači iz Nemačke i Italije našli način da nastave isplate Gazpromu bez kršenja sankcija EU prema Rusiji.
Ako se ovaj trend nastavi, efekat bi mogla da oseti i Bugarska, čije snabdevanje je vezano za tržišne indekse. U slučaju obnavljanja isporuke od strane Gazproma, cena ruskog gasa, prema ugovoru sa Bulgargazom, ne bi trebalo da pređe 70 evra po MWh. Poređenja radi, trenutna iznosi 83 evra po MWh, uključujući isporuke azerbejdžanskog gasa, koji je znatno jeftiniji.
Cene bi mogle nastaviti da padaju u slučaju nabavki LNG-a širom EU. One se očekuju već u junu, kada bi trebale biti usvojene odluke na evropskom nivou o obezbeđivanju zalih za sledeću zimu.
Prve značajnije količine LNG-a već su na putu ka Evropi, uključujući i Bugarsku. Tada se očekuje i dopunjavanje skladišta u Čirenu – čiji nivo popunjenosti je nešto ispod 21%, dok je prosek u EU 42%.
Faktor koji je uticao na pad cena prirodnog gasa je i rastući strah od globalne recesije povezan sa smanjenom tražnjom, a samim tim i padom proizvodnje. To je uzrokovalo pad cena emisije CO2, koje su se po prvi put u prethodnih mesec dana vratile na ispod 80 evra po toni.
Sve ovo bi trebalo da utiče i na tržište električne energije u EU, koje i dalje ostaje na visoko nivou od oko 200 evra po MWh.
Izvor: capital.bg