Potrošnja energije u zapadnoevropskim domaćinstavima će porasti za 54% – BofA
Mere koje preduzimaju evropske zemelje možda neće pokriti dalje povaćanje
Španija je već produžila niže poreze do maja 2022.
Britanska vlada se suočava sa pozivima da ograniči energetsko siromaštvo
Francusku čekaju predsednički izbori
Evropske vlade potrošile su desetine milijardi evra pokušavajući da zaštite potrošače od rekordno visokih cena energije, a sebe od gneva birača, ali izgleda da će se njihove mere pokazati kao neuspešne.
Od Atine do Osla, poslanici širom Evrope, od kojih neke čekaju izbori ove godine, primenili su inicijative poput ukidanja PDV-a na račune za električnu energiju u domaćinstvima ili pružanja ciljane pomoći naugroženijim potrošačima.
Mere su, međutim, slabe u poređenju sa porastom referentnih evropskih cena gasa od 330% u prošloj godini, koje, zbog kašnjenja u prenošenju cena na veleprodajnim tržištima na račune za komunalne usluge, tek sada počinju da grizu.
„Mere koje su do sada najavljene u zapadnoj Evropi u proseku će pokriti samo oko četvrtine rasta cena“, rekao je Hari Vajburd, analitičar za evropske komunalne kompanije u Bank of America Securities, BofA.
Analitičari BofA procenjuju da je prosečno zapadnoevropsko domaćinstvo trošilo oko 1.200 evra godišnje za električnu energiju i gas u 2020. godini. Na osnovu trenutnih veleprodajnih cena, procenjuju da će taj iznos porasti za 54%, na 1.850 evra.
Budući da većina snabdevača energijom kupuje, ili hedžuje, energiju i gas koji će im biti potreban za snabdevanje kupaca oko šest do devet meseci unapred, visoke cene, usled manjeg snabdevanja gasom iz Rusije i niskog nivoa skladištenja, tek treba da da se u potpunosti filtriraju.
„Cena koju plaćate danas da biste uključili svoj čajnik zasnovana je na tome kolika je cena gasa ili električne energije bila u proseku pre otprilike 6-9 meseci. To je kao da imate usporeni snimak“, rekao je Vajburd.
Nasilni protesti u Kazahstanu zbog poskupljenja goriva za automobile bili su podsetnik političarima o tome kakvu reakciju takvi skokovi mogu da izazovu među biračima.
U Francuskoj, gde su predsednički izbori zakazani za april, ministar ekonomije Bruno Le Mer je ukazao na događaje u Kazahstanu kao jedan od razloga zašto je njegova vlada odlučila da zaštiti domaćinstva od viših cena, što uključuje ograničavanje povećanja regulisanih troškova električne energije na 4%.
Francuski zakonodavci su posebno uplašeni od ponavljanja nasilnih uličnih protesta iz 2018. godine protiv povećanja poreza na gorivo, koji su prerasli u šire proteste protiv vlasti.
Ankete stalno pokazuju da je kupovna moć pitanje broj jedan za birače uoči izbora u Francuskoj. Anketa OpinionWai-Kea pokazala je da je 18. januara 57% francuskih birača smatralo da je kupovna moć najvažnije pitanje, ispred socijalne zaštite, sigurnosti, imigracije i nezaposlenosti. Dve nedelje ranije ta cifra je bila 51%.
„Cene električne energije su eksplozivan predmet i politički objekat koji će koristiti druge stranke ako oni ne održe ovo obećanje (o ograničenju cena)“, rekao je Nikolas Goldberg, stručnjak za energetiku u kompaniji Colombus Consulting.
Italija je bila jedna od prvih evropskih zemalja koja je reagovala prošle godine, potrošivši od jula više od 8 milijardi evra kako bi obuzdala povećanje maloprodajnih računa za energiju. Rim će takođe verovatno povećati poreze energetskim kompanijama koje su imale koristi od viših cena.
Međutim, i dalje se očekuje da će cene električne energije za domaćinstva porasti za više od 50 odsto u prvom kvartalu 2022. godine, sa povećanjem cena gasa za više od 40 odsto, saopštila je italijanska agencija za energetiku ARERA.
Drugi su već morali da produže mere. Španija je smanjila nekoliko poreza, prvobitno planirajući da zadrži niže stope do kraja 2021. godine, ali je u decembru odlučila da ih zadrži na ovim nivoima do maja 2022. godine.
Očekuje se da će se u Britaniji milioni domaćinstava suočiti sa porastom svojih računa za električnu energiju i gas od oko 50% kada se u aprilu ukine gornja granica za cene, uvedena 2019. godine, mesec dana pre lokalnih izbora u maju.
„Vlada je u takvoj poziciji da joj je limit kupio neko vreme da odluči šta da radi, ali brojke koje su uključene u potpuno ograničavanje rasta bile bi ogromne“, rekao je Robert Bakli, šef razvoja odnosa u Cornvall Insights-u.
Analiza ankete neprofitnog trgovinskog tela Energy and Utilities Alliance (EUA) pokazala je da bi se 17 od 18 poslaničkih mesta u toj oblasti vratilo na opozicionu Laburističku partiju ako bi izbori bili održani sada.
Grupe potrošača i nekoliko snadbevača pozvali su Britaniju da učini više, poput ukidanja PDV-a od 5% na troškove energije ili smanjenja nekih zelenih dažbina.
Više cene će verovatno gurnuti još 1,5 miliona domaćinstava u energetsko siromaštvo, saopštila je dobrotvorna organizacija National Energy Action, što znači da nisu u mogućnosti da priušte zagrevanje svojih domova.
Ovo bi dovelo ukupan broj energetski siromašnih britanskih domaćinstava na 6 miliona, što je više od petine ukupnog broja.
Izvor: reuters.com