Skladišta gasa u Evropskoj uniji (EU) prazne se najbrže od energetske krize 2021. godine, uglavnom zbog povećane potrošnje izazvane hladnijim vremenom i smanjenjem uvoza gasa putem pomorskih ruta. Prema podacima Evropske asocijacije operatora skladišta gasa, Gas Infrastructure Europe (GIE), nivo skladištenja gasa u EU opao je za oko 19% od kraja septembra (kada završava sezona popunjavanja tržišta gasa) do sredine decembra.
Za razliku od prethodne dve godine, kada je skladištenje gasa imalo relativno male padove zbog umerenih temperatura i smanjene industrijske potrošnje, ove zime došlo je do veće potrošnje gasa jer Evropa suočava sa smanjenim uvozom tečnog prirodnog gasa (LNG) i konkurencijom za LNG sa azijskim kupcima. Dodatno, hladnije temperature i smanjena proizvodnja struje iz solarnih i vetroelektrana doveli su do veće zavisnosti od gasa za proizvodnju energije.
Do sredine decembra, skladišta gasa u EU bila su popunjena sa 75% kapaciteta, što je nešto iznad desetogodišnjeg proseka pre nego što je EU počela da sprovodi napore da smanji zavisnost od ruskog gasa. Ovo je niže od prošlogodišnjeg nivoa skladištenja od oko 90%. Brzo pražnjenje rezervi ove zime izaziva zabrinutost zbog teškoća i troškova ponovnog punjenja ovih rezervi za narednu zimsku sezonu.
Cena gasa u Evropi trenutno je oko 90% niža u odnosu na rekordne visine iz leta 2022. godine, kada je premašila 300 evra/MWh. Međutim, brzo pražnjenje skladišta može ponovo podići cene, posebno s obzirom na to da se Evropa suočava sa izazovima koji se odnose na zavisnost od LNG uvoza, koji je sve više politizovan. SAD su najveći dobavljač LNG-a za EU, dok Katar zauzima treće mesto. Dodatno, geopolitički faktori, kao što su pritisak SAD-a za većom kupovinom LNG-a i pretnje Katara da će obustaviti isporuke ako EU striktno primeni određene propise, dodaju složenost energetskoj situaciji u Evropi.