Evropska unija razvija pravne mere koje bi omogućile kompanijama da raskinu dugoročne ugovore za ruski gas bez plaćanja penala, pozivajući se na višu silu. Ovaj potez je deo šire strategije EU da eliminiše zavisnost od ruskih fosilnih goriva do 2027. godine.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je da će Komisija u narednih nekoliko nedelja predstaviti detaljan plan koji će obuhvatiti korake za postupno ukidanje svih uvoznih tokova ruskih fosilnih goriva. Istakla je da su uvozi ruskog gasa već značajno opali, sa oko 45% u 2021. godini na 18% danas. Iako su uvoz ruskog gasa putem gasovoda drastično smanjeni, ovaj prostor je uglavnom popunjen povećanjem isporuka ukapljenog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Američkih Država i višim izvozima gasa iz Norveške. Von der Leyen je naglasila da su snažna energetska partnerstva, posebno sa SAD, ključna za energetsku sigurnost EU.
Komisija trenutno razmatra nekoliko pravnih opcija, uključujući novo zakonodavstvo koje bi zabranilo kompanijama EU da potpisuju nove ugovore za ruski gas i ponudilo pravne osnove za izlazak iz postojećih ugovora bez penala.
Uprkos smanjenju isporuka putem gasovoda, uvoz ruskog LNG-a je porastao za 60% u poslednjim godinama, što izaziva zabrinutost u vezi sa sposobnošću EU da ispuni svoj cilj do 2027. godine. Evropska komisija je prethodno pokrenula plan REPowerEU, koji ima za cilj smanjenje zavisnosti od ruskih fosilnih goriva do 2030. godine kroz uštede energije, širenje čistih izvora energije i diversifikaciju snabdevanja.
Međutim, neke članice, uključujući Mađarsku i Slovačku, izrazile su zabrinutost zbog ekonomskih posledica brzog energetske tranzicije. Kao odgovor, Komisija razmatra i alternativne mere, kao što je uvođenje tarifa umesto potpune zabrane, kako bi se balansirala ekonomska stabilnost sa strateškim ciljevima i izbegli eskalirajući geopolitički konflikti.