Zemlje Evropske Unije dogovorile su se o pridlogu Komisije za ulaganje 1,037 milijardi evra u pet prekograničnih infrastrukturnih projekata u okviru Instrumenta za povezivanje Evrope (CEF) za transevropske energetske mreže.
CEF će finansijski podržati četiri projekta za izgradnju i jednu studiju. Najveći iznos namenjen je za projekt interkonektora EvroAsia (657 miliona evra), kao i za podršku prvoj elektroenergetskoj interkonekciji između Kipra i evropske mreže.
Dodela sredstava CEF-a na taj način podržava sprovođenje Evropskog zelenog dogovora. Sporazumom od ove srede dodjeljuje se finansijska podrška za izgradnju tri projekta za prenos električne energije i jednog za skladištenje gasa, kao i grant za studiju o transportu CO2.
Evroazijski interkonektor dobiće najveću podršku od čak 657 miliona evra. Ovaj projekt povezuje prenosne mreže Kipra i Grčke, omogućujući prenos električne energije u oba smera i okončavajući energetsku izolaciju Kipra.
Za drugu fazu projekta Baltičke sinhronizacije dodeljeno je 170 miliona evra. Druga faza Baltičkog projekta uključuje finansiranje jačanja mreže u Poljskoj i nadogradnju prenosne infrastrukture u Litvaniji, Letoniji i Estoniji, čime se podržava integracija elektroenergetskog sistema baltičkih država sa drugim evropskim mrežama.
Aurora dalekovod dobio je 127 miliona evra. Sredstva CEF-a podržaće razvoj trećeg dalekovoda između Švedske i Finske kako bi se povećao kapacitet prenosa električne energije između dve zemlje i podržala integracija obnovljive električne energije na kopnu i na moru.
Za proširenje podzemnog skladišta gasa Chiren osigurano je 78 miliona evra. Ovaj projekt obuhvata povećanje kapaciteta skladišta gasa u Bugarskoj, što je neophodno za regionalnu sigurnost snabdevanja u jugoistočnoj Evropi, kao i smanjenje troškova snabdevanja gasom.
Za drugu fazu studije Severno svetlo osigurano je 4 miliona evra, a studija razmatra proširenje kapaciteta za transport i privremeno skladištenje ugljen-dioksida u Norveškoj, otvorenih za industrijske klastere iz cele EU, sa ciljem da se udovolji dodatnoj potražnji, objavila je Evropska komisija.
Izvor: energetika-net.com