Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaAktuelnosti iz EnergetikeEvropa: Energetska kriza...

Evropa: Energetska kriza zatvara fabrike kako cene dostižu rekordne nivoe

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Kriza je toliko ozbiljna da primorava fabrike da smanje proizvodnju ili da se potpuno zatvore

Evropske cene električne energije su porasle na novi rekord dok se Francuska suočava sa zimskom krizom, što je podstaklo najveću topionicu aluminijuma u ​​regionu da smanji proizvodnju.

Električna energija za isporuku sledeće godine porasla je za čak 6,4 odsto, na najviši nivo u istoriji u Nemačkoj, najvećem evropskom tržištu električne energije. Francuska, koja obično izvozi električnu energiju, moraće da preuzme energiju iz susednih zemalja kako bi svetla ostala upaljena, jer ozbiljni nuklearni prekidi ograničavaju proizvodnju u najhladnijim mesecima u godini.

Kriza je toliko ozbiljna da primorava fabrike da smanje proizvodnju ili da se potpuno zatvore. Aluminium Dunkerque Industries France je ograničio proizvodnju u poslednje dve nedelje zbog visokih cena električne energije, dok će Trafigurin Nyrstar pauzirati proizvodnju u svojoj topionici cinka u Francuskoj u prvoj nedelji januara. Rumunski proizvođač đubriva Azomures privremeno je zaustavio proizvodnju. 

Electricite de France SA je prošle nedelje saopštio da će zaustaviti četiri reaktora, koji čine 10 odsto nuklearnog kapaciteta zemlje, opterećujući elektro mreže koje se već suočavaju sa hladnim vremenom. Početkom januara, 30 odsto francuskih nuklearnih kapaciteta biće van mreže, povećavajući oslanjanje na gas, ugalj, pa čak i naftu.

„Ako budemo imali veoma, veoma hladan dan, to bi moglo biti problematično, posebno ako moramo da uvozimo, a naši susedi takođe imaju problema“, rekla je Ana-Sofi Korbe, naučnica u Centru za globalnu energetsku politiku na Univerzitetu Kolumbija. „Ovo je domino efekat kojeg treba da se plašimo. Ali električna energija će biti skupa, biće troškova koji će morati da se plate.“

Nemačka električna energija za sledeću godinu skočila je na najviši nivo – 335 evra po megavat-satu, produživši rast za 25 odsto u utorak. Cene su porasle usred slabe trgovine uoči praznika, čak i kada je gas pao. Postojale su i spekulacije da bi pojedini trgovci mogli da zatvore kratke pozicije zbog zahteva za povećanje kapitala sa berzi.

„Snažno francusko tržištu bilo je glavni pokretač — pored cena gasa — na susednim tržištima, uključujući Nemačku, poslednjih dana“, rekao je Glen Rikson, šef za analizu evropskog tržišta električne energije u S&P Global Platts-u. „Takođe sumnjam da svi veliki pokreti uoči Božića imaju isto toliko veze sa tankim tržištem i trgovcima koji moraju da zatvore kratke pozicije pre zatvaranja za praznike kao i sve drugo“.

Rastuće cene gasa i električne energije već su primorale evropske komunalne gigante, od RWE AG do Uniper SE, da povećaju zahteve za likvidnošću. Mnogi manji snadbevači nisu imali istu opciju, a više od 20 ih je prestalo sa radom samo u Velikoj Britaniji. 

Snabdevanje električnom energijom u Francuskoj je toliko ograničeno da nacija pribegava sagorevanju mazuta. Električna energija proizvedena korišćenjem goriva porasla je na najviši nivo u prethodnih više od mesec dana, pokazuju podaci mrežnog operatora RTE. 

Snabdevanje će biti toliko oskudno tokom zime da se francuskom električnom energijom za februar trguje po ceni od 1.000 evra po megavat-satu. Cene su rasle toliko brzo da je Evropska energetska berza EEX u utorak podigla maksimalnu cenu za unos naloga, usklađivanje trgovine i registraciju trgovine fjučersima električne energije na 3.000 evra po megavat-satu, sa 999,98 evra ranije.

Izvor: financialpost.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Kako će poskupljenje gasa uticati na potrošnju struje

Rast evropskih veleprodajnih cena prirodnog gasa tokom proteklih nekoliko meseci mogao bi podstaknuti više komunalnih preduzeća da se prebace na ugalj za proizvodnju električne energije naredne zime, prenosi Rojters prognoze eksperata iz rukovodstva londonske robne berze (LSEG). Cene gasa porasle...

Evropa: Prosečne nedeljne cene struje kretale su se od 28 do 113 evra/MWh

U drugoj nedelji jula cene na glavnim evropskim tržištima električne energije porasle su u odnosu na prethodnu nedelju. Najmanji rast zabeležilo je IPEX tržište Italije, 7,0%. Nasuprot tome, tržište EPEXSPOT u Francuskoj zabeležilo je najveći procentualni rast cena od...

Grčka: Energetski regulator ispituje visoke cene struje na berzi

  Grčka Agencija za energetiku RAAEY ispituje velike dnevne fluktuacije cena električne energije na veleprodajnom tržištu. Zvaničnici regulatorne agecnije potvrdili su da je od opertora energetske berze zatražen kompletan izveštaj o ponudama po satu koje su proizvođači električne energije podneli u poslednjih nekoliko dana. Istraga RAAEY...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!